Światowy Dzień Backupu 2021

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Kopii Zapasowej zostało 181 dni, czyli 6 miesięcy .

W 2021 roku Światowy Dzień Backupu przypada na 31 marca (środa).

Światowym Dzień Backupu jest obchodzony corocznie w dniu 31 marca. Pierwotnie pomysł na obchody był humorystycznym odniesieniem do Prima Aprilis i aktualnie na stronie internetowej święta widnieje napis, który można przetłumaczyć "Nie daj się złapać w Prima Aprilis. Bądź gotowy. Zabezpiecz swoje pliki 31 marca.".

Backup to nic innego jako kopia zapasowa. Kopia zapasowa (kopia bezpieczeństwa) jest zabezpieczeniem wszystkich ważnych plików, zdjęć, video, dokumentów, wiadomości i kontaktów (książki adresowej). Dotyczy to zarówno plików służbowych, ale i prywatnych. Współcześnie bardzo często zdjęcia rodzinne wykonujemy przy użyciu smartfonów lub innych urządzeń elektronicznych i nie zawsze zlecamy ich wywołanie (wydrukowanie). Nieszczęśliwy splot zdarzeń (zniszczenie, kradzież, przypadkowe usunięcie folderu lub zainfekowanie wirusem) może spowodować, że tracimy cenne pamiątki z najszczęśliwszych chwil naszego życia. Aby temu zapobiec wystarczą ogólnodostępne i często bezpłatne (w ograniczonym zakresie) rozwiązania tzw. chmury danych, gdzie czynności tworzenia kopii zapasowej wykonują się regularnie i bezobsługowo. Możliwości są ogromne, wystarczy tylko chcieć.

Światowy Dzień Kopii Zapasowych to dzień, w którym ludzie mogą dowiedzieć się o rosnącej roli danych w naszym życiu i znaczeniu regularnych kopii zapasowych. Ta niezależna inicjatywa mająca na celu zwiększenie świadomości na temat tworzenia kopii zapasowych i ochrony danych rozpoczęła się - jak większość dobrych rzeczy w Internecie - na jednym z serwisów społecznościowym. To nie tylko dzień na tworzenie kopii zapasowych danych osobowych, ale także dzień na rozmowę o ogromnym zadaniu zachowania naszego coraz bardziej cyfrowego dziedzictwa i dzieł kulturalnych dla przyszłych pokoleń. Celem jest dotarcie do tych, którzy nigdy nie wykonywali kopii zapasowych w swoim życiu i mogą nawet nie wiedzieć, co to jest kopia zapasowa!