Dzień Sióstr 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Sióstr zostało 14 dni.

W 2024 roku Dzień Sióstr przypada na 4 sierpnia (niedziela).

Dzień Sióstr (Sisters' Day) jest świętem, które ma na celu podkreślenie wyjątkowych więzi łączących rodzeństwo. Siostry, choć na co dzień mogą się nie zgadzać i kłócić o najdrobniejsze sprawy, to w poważnych sytuacjach wspierają się jak nikt inny.

Dzień Siostry


Święto przypada w pierwszą niedzielę sierpnia, jego pomysłodawczynią w 1996 roku była Tricia Eleogram z Tennessee. Dziś funkcjonuje nie tylko w USA, ale i w innych krajach. W Polsce oprócz daty sierpniowej czasami wspomina się okazję 13 czerwca (chociaż brak uzasadnienia tej daty). Dodatkowo, 31 maja obchodzony jest Dzień Rodzeństwa, który w Europie wprowadzony został w 2014 roku Przez Europejską Konfederację Dużych Rodzin, aby uczcić więź łączącą braci i siostry.

Rodzeństwo tworzy jedną z najmocniejszych więzi rodzinnych, obok relacji dzieci z rodzicami oraz męża z żoną. Siostry nie zawsze się zgadzają, bo trudno żeby było inaczej, kiedy mieszka się z kimś pod jednym dachem, a najczęściej nawet w tym samym pokoju. Jednak więź między nimi jest bardzo silna, bez względu na wszystko. Warto doceniać obecność siostry w swoim życiu, bo zazwyczaj jest to kobieta, która zawsze stanie po naszej stronie, pomoże w problemach, można jej się zwierzyć ze wszystkich spraw, zwłaszcza tych natury „kobiecej”. Z oczywistych powodów brat, tata czy mąż nie zawsze będą w stanie służyć dobrą radą.

Jedynaczki mogą być więc trochę zasmucone, ale na szczęście święto dedykowane jest nie tylko biologicznym siostrom. Dziewczyny często określają tak swoje najlepsze przyjaciółki, dlaczego więc i one nie miałyby celebrować Dnia Siostry? W wielu kulturach termin ten używany jest zresztą również w odniesieniu do pielęgniarki, kobiety pełniącej posługę religijną, jak zakonnica, czy członkiń różnych stowarzyszeń.

Jak spędzić Dzień Sióstr?


Dziewczyny najlepiej wiedzą jak go obchodzić, ale o to kilka propozycji:
- Kolacja z ulubionymi potrawami.
- Wspólna kawa na mieście.
- Wyjście do kina na film, lub na seans na kanapie, gdzie można włączyć ulubiony tytuł.
- Oglądanie wspólnych zdjęć.
- Zakupy, nie może przecież zabraknąć jednego z ulubionych zajęć dziewczyn.

Zdarza się, że siostry lub najlepsze przyjaciółki z czasem tracą dobry kontakt. Przeprowadzka do innego miasta lub nawet kraju, założenie własnej rodziny – to sprawia, że brakuje czasu na wspólne spędzanie czasu. W Dniu Siostry może warto odnowić taką relację? Zadzwonić lub umówić się na spotkanie.

Pochodzenie słowa siostra


Słowo oznaczające siostrę pochodzi od staronordyckiego słowa „systir”, które wywodzi się od proto-germańskiego „swester”. Zaadaptowano je do wielu języków, np. „sister” (angielski), „Schwester” (niemiecki), „siostra” (polski), „Sestra” (chorwacki), „sœur” (francuski), „Сестра” (rosyjski).

Słynne siostry:


- Venus i Serena Willmams - tenisistki (polski odpowiednik: Urszula i Agnieszka Radwańska).
- Khloe, Kim, Kourtney Kardashian, znane również jako „Kardiashanki” - gwiazdy reality TV.
- Ashley i Mary-Kate Olsen, znane również jako „bliźniaczki Olsen” – aktorki.
- Abby i Bretania Hensel - bliźnięta syjamskie.
- Maria I i Elżbieta I Tudor – członkinie angielskiej rodziny królewskiej.
- Jackie i Joan Collins – słynna pisarka (Jackie) oraz aktorka (Joan).