Święto przypada w pierwszą niedzielę sierpnia, jego pomysłodawczynią w 1996 roku była Tricia Eleogram z Tennessee. Dziś funkcjonuje nie tylko w USA, ale i w innych krajach. W Polsce oprócz daty sierpniowej czasami wspomina się okazję 13 czerwca (chociaż brak uzasadnienia tej daty). Dodatkowo, 31 maja obchodzony jest Dzień Rodzeństwa, który w Europie wprowadzony został w 2014 roku Przez Europejską Konfederację Dużych Rodzin, aby uczcić więź łączącą braci i siostry.
Rodzeństwo tworzy jedną z najmocniejszych więzi rodzinnych, obok relacji dzieci z rodzicami oraz męża z żoną. Siostry nie zawsze się zgadzają, bo trudno żeby było inaczej, kiedy mieszka się z kimś pod jednym dachem, a najczęściej nawet w tym samym pokoju. Jednak więź między nimi jest bardzo silna, bez względu na wszystko. Warto doceniać obecność siostry w swoim życiu, bo zazwyczaj jest to kobieta, która zawsze stanie po naszej stronie, pomoże w problemach, można jej się zwierzyć ze wszystkich spraw, zwłaszcza tych natury „kobiecej”. Z oczywistych powodów brat, tata czy mąż nie zawsze będą w stanie służyć dobrą radą.
Jedynaczki mogą być więc trochę zasmucone, ale na szczęście święto dedykowane jest nie tylko biologicznym siostrom. Dziewczyny często określają tak swoje najlepsze przyjaciółki, dlaczego więc i one nie miałyby celebrować Dnia Siostry? W wielu kulturach termin ten używany jest zresztą również w odniesieniu do pielęgniarki, kobiety pełniącej posługę religijną, jak zakonnica, czy członkiń różnych stowarzyszeń.
Jak spędzić Dzień Sióstr?
Dziewczyny najlepiej wiedzą jak go obchodzić, ale o to kilka propozycji: - Kolacja z ulubionymi potrawami. - Wspólna kawa na mieście. - Wyjście do kina na film, lub na seans na kanapie, gdzie można włączyć ulubiony tytuł. - Oglądanie wspólnych zdjęć. - Zakupy, nie może przecież zabraknąć jednego z ulubionych zajęć dziewczyn.
Zdarza się, że siostry lub najlepsze przyjaciółki z czasem tracą dobry kontakt. Przeprowadzka do innego miasta lub nawet kraju, założenie własnej rodziny – to sprawia, że brakuje czasu na wspólne spędzanie czasu. W Dniu Siostry może warto odnowić taką relację? Zadzwonić lub umówić się na spotkanie.
Pochodzenie słowa siostra
Słowo oznaczające siostrę pochodzi od staronordyckiego słowa „systir”, które wywodzi się od proto-germańskiego „swester”. Zaadaptowano je do wielu języków, np. „sister” (angielski), „Schwester” (niemiecki), „siostra” (polski), „Sestra” (chorwacki), „sœur” (francuski), „Сестра” (rosyjski).
Słynne siostry:
- Venus i Serena Willmams - tenisistki (polski odpowiednik: Urszula i Agnieszka Radwańska). - Khloe, Kim, Kourtney Kardashian, znane również jako „Kardiashanki” - gwiazdy reality TV. - Ashley i Mary-Kate Olsen, znane również jako „bliźniaczki Olsen” – aktorki. - Abby i Bretania Hensel - bliźnięta syjamskie. - Maria I i Elżbieta I Tudor – członkinie angielskiej rodziny królewskiej. - Jackie i Joan Collins – słynna pisarka (Jackie) oraz aktorka (Joan).
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony