Święto przypada w pierwszą niedzielę sierpnia, jego pomysłodawczynią w 1996 roku była Tricia Eleogram z Tennessee. Dziś funkcjonuje nie tylko w USA, ale i w innych krajach. W Polsce oprócz daty sierpniowej czasami wspomina się okazję 13 czerwca (chociaż brak uzasadnienia tej daty). Dodatkowo, 31 maja obchodzony jest Dzień Rodzeństwa, który w Europie wprowadzony został w 2014 roku Przez Europejską Konfederację Dużych Rodzin, aby uczcić więź łączącą braci i siostry.
Rodzeństwo tworzy jedną z najmocniejszych więzi rodzinnych, obok relacji dzieci z rodzicami oraz męża z żoną. Siostry nie zawsze się zgadzają, bo trudno żeby było inaczej, kiedy mieszka się z kimś pod jednym dachem, a najczęściej nawet w tym samym pokoju. Jednak więź między nimi jest bardzo silna, bez względu na wszystko. Warto doceniać obecność siostry w swoim życiu, bo zazwyczaj jest to kobieta, która zawsze stanie po naszej stronie, pomoże w problemach, można jej się zwierzyć ze wszystkich spraw, zwłaszcza tych natury „kobiecej”. Z oczywistych powodów brat, tata czy mąż nie zawsze będą w stanie służyć dobrą radą.
Jedynaczki mogą być więc trochę zasmucone, ale na szczęście święto dedykowane jest nie tylko biologicznym siostrom. Dziewczyny często określają tak swoje najlepsze przyjaciółki, dlaczego więc i one nie miałyby celebrować Dnia Siostry? W wielu kulturach termin ten używany jest zresztą również w odniesieniu do pielęgniarki, kobiety pełniącej posługę religijną, jak zakonnica, czy członkiń różnych stowarzyszeń.
Jak spędzić Dzień Sióstr?
Dziewczyny najlepiej wiedzą jak go obchodzić, ale o to kilka propozycji: - Kolacja z ulubionymi potrawami. - Wspólna kawa na mieście. - Wyjście do kina na film, lub na seans na kanapie, gdzie można włączyć ulubiony tytuł. - Oglądanie wspólnych zdjęć. - Zakupy, nie może przecież zabraknąć jednego z ulubionych zajęć dziewczyn.
Zdarza się, że siostry lub najlepsze przyjaciółki z czasem tracą dobry kontakt. Przeprowadzka do innego miasta lub nawet kraju, założenie własnej rodziny – to sprawia, że brakuje czasu na wspólne spędzanie czasu. W Dniu Siostry może warto odnowić taką relację? Zadzwonić lub umówić się na spotkanie.
Pochodzenie słowa siostra
Słowo oznaczające siostrę pochodzi od staronordyckiego słowa „systir”, które wywodzi się od proto-germańskiego „swester”. Zaadaptowano je do wielu języków, np. „sister” (angielski), „Schwester” (niemiecki), „siostra” (polski), „Sestra” (chorwacki), „sœur” (francuski), „Сестра” (rosyjski).
Słynne siostry:
- Venus i Serena Willmams - tenisistki (polski odpowiednik: Urszula i Agnieszka Radwańska). - Khloe, Kim, Kourtney Kardashian, znane również jako „Kardiashanki” - gwiazdy reality TV. - Ashley i Mary-Kate Olsen, znane również jako „bliźniaczki Olsen” – aktorki. - Abby i Bretania Hensel - bliźnięta syjamskie. - Maria I i Elżbieta I Tudor – członkinie angielskiej rodziny królewskiej. - Jackie i Joan Collins – słynna pisarka (Jackie) oraz aktorka (Joan).