Obchody święta najczęściej polegają na jedzeniu tego przysmaku. Dla tych, którzy jeszcze tego nie robili, ten dzień jest okazją do zapoznania się z zasadami bezpiecznego spożywania ostryg. Najważniejsze, aby zjeść małża świeżego. Najlepiej żywego lub takiego, który został przyrządzony jeszcze w dobrym stanie. Jak sprawdzić, czy zakupione ostrygi są świeże? Jeśli skorupki są zamknięte, wszystko jest w porządku. Jeśli nie, warto zastukać i sprawdzić, czy muszla się zamknie.
Historia ostryg
Geneza święta nie jest znana. Wiadomo jednak, że ma ono podkreślić mnogość gatunków ostryg oraz ich rolę w historii kulinariów. Już w starożytności na terenach europejskich hodowano małże. XIX wiek to czas potęgi Nowego Jorku pod względem dystrybucji tego przysmaku.
Ciekawostki
Małże świetnie sprawdzają się z winem. Surowe najczęściej występują w towarzystwie soku z cytryny lub octu winnego. Starożytni Rzymianie wierzyli, że ostrygi to afrodyzjak. Obecnie w USA i Wielkiej Brytanii organizowane są festiwale z okazji Dnia Ostrygi. Jeden z niejadalnych gatunków tych małży wytwarza perły.