Dzień Świeżego Oddechu 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Świeżego Oddechu zostało 228 dni, czyli 7 miesięcy i 16 dni.

W 2025 roku Dzień Świeżego Oddechu przypada na 6 sierpnia (środa).

Dzień Świeżego Oddechu (Fresh Breath Day) oficjalnie obchodzi się 6 sierpnia, choć z pewnością powinien to być każdy dzień roku. Celem święta jest zwiększenie świadomości o zdrowotnej i społecznej roli higieny jamy ustnej. Świeżość oddechu związana jest ze stanem zdrowia organizmu i znacząco wpływa na nasze relacje z innymi ludźmi.

Jak świętować Dzień Świeżego Oddechu?

Warto zapisać się na wizytę u dentysty. Powinniśmy robić to regularnie – niezależnie od tego, czy dostrzegamy u siebie jakieś dolegliwości, czy będzie to zwykła kontrola. 6 sierpnia to także okazja, by poszerzyć swoją wiedzę o zdrowiu i higienie. Jeśli miewasz problemy z nieświeżym oddechem, to doskonały dzień, by poszukać przyczyn i rozpocząć działania.

Jak dbać o świeży oddech?

Najprostszym sposobem jest zawsze mieć przy sobie gumę do żucia lub miętowe pastylki. Jeszcze skuteczniejsze okazują się tabletki z naturalnym cynkiem. Neutralizują one związki siarki, które są przyczyną niedogodności. Dobrym, choć mniej popularnym rozwiązaniem, są naturalne odświeżacze – przeżuwanie laski cynamonu lub ziarna kardamonu. Co ciekawe, Chińczycy stosowali podobne metody już 2700 lat p.n.e.

Warto jednak pamiętać, że takie sposoby niwelują tylko skutki. Najlepiej jest regularnie dbać o higienę, by niszczyć przyczyny nieświeżego oddechu.

W tym celu należy codziennie używać nici dentystycznej, czyścić zęby właściwą techniką i nie zapominać o higienie języka. Równie ważne jest picie dużej ilości wody (która pozytywnie działa także na wiele innych aspektów).

Jak łatwo się domyślić, jedzenie znacząco wpływa na stan naszego oddechu. Jego najwięksi wrogowie to wędzone ryby, czosnek, cebula i ostre przyprawy. Choć trudno całkowicie wykluczyć je z diety, warto ograniczać spożywanie tych produktów do minimum.

Nieświeży oddech może także wiązać się z poważniejszymi dolegliwościami. Jeśli zawodzą podstawowe metody, należy udać się do dentysty. Pomocą w tej kwestii służą także laryngolodzy, gastrolodzy i pulmonolodzy.