Dzień Miłośników Książek 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Miłośników Książek zostało 79 dni, czyli 2 miesiące i 18 dni.

W 2024 roku Dzień Miłośników Książek przypada na 9 sierpnia (piątek).

Książki mają swoich miłośników na całym świecie, mimo że od pewnego czasu to Internet stanowi główne źródło wiedzy dla mas. Wiedzy, która i tak zresztą pochodzi z papierowych dzieł. Book Lovers Day, czyli Dzień Miłośników Książek to święto, które jest dla nich hołdem.

Święto ma na celu propagowanie książek i czytania wśród ludzi na całym świecie, od tych najmłodszych poczynając. Czytanie przynosi wiele korzyści, od tej najbardziej oczywistej, czyli dostarczania wiedzy, zaletą jest pozytywny wpływ na wyobraźnię, słownictwo. Czytanie to świetny sposób na relaks, oderwanie się od codziennych zmagań. Warto więc promować Dzień Miłośników Książek.

Book Lovers Day obchodzone jest 9 sierpnia każdego roku. Trudno jednoznacznie wskazać, kto wpadł na ustanowienie tego wydarzenia w kalendarzu świąt nietypowych. Wiadomo jedynie, że Dzień Miłośników Książek jest najlepszą okazją do odwiedzenia biblioteki czy kupna książki i podróży do krainy wyobraźni. W ten dzień warto odłożyć na bok smartfona czy komputer. To oczywiście propozycja dla osób, które na co dzień raczej omijają lektury. Rodzice, jeśli tego wcześniej nie robili, właśnie 9 sierpnia powinni zachęcić swoje pociechy do czytania, wybierając im intersujący tytuł, który sprawi, że zapomną o komputerze.

Dla tych, którzy bez czytania nie wyobrażają sobie życia, Book Lovers Day przypada każdego dnia. Co mogą więc zrobić 9 sierpnia? Na przykład uporządkować półkę z książkami, a nawet zorganizować imprezę dla innych czytelników. Można zaproponować uczestnikom, by założyli kostiumy z ulubionych pozycji, choćby Harry’ego Pottera, Draculi czy Alicji z Krainy Czarów.

Z okazji święta biblioteki organizują różne akcje, wspólne czytanie, zabawy dla dzieci z książką w roli głównej, a nawet abolicję dla osób, które zwlekają z oddaniem jakiegoś tytułu. Wystarczy przynieść zagubioną książkę 9 sierpnia, a bibliotekarze przymkną oko na ewentualne kary.

Choć Dzień Miłośników Książek skupia się na propagowaniu czytania przede wszystkim papierowych książek, to jednak nie sposób uciec od nowych technologii. Każdy, kto identyfikuje się z świętem książek może więc użyć hasztagu #BookLoversDay w serwisie społecznościowym. Warto wspomnieć też o książkach w formie e-booka lub audiobooka. Niektórzy wolą po prostu czytać na komputerze, natomiast książka mówiona to dobra opcja choćby do samochodu, kiedy podróżujemy do pracy. W ten sposób można „przeczytać” jeszcze więcej książek i poszerzyć wiedzę.

Występowanie Dnia Miłośników Książek w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek09.08.2022Dzień Miłośników Książek 2022
Środa09.08.2023Dzień Miłośników Książek 2023
Sobota09.08.2025Dzień Miłośników Książek 2025
Niedziela09.08.2026Dzień Miłośników Książek 2026
Poniedziałek09.08.2027Dzień Miłośników Książek 2027
Środa09.08.2028Dzień Miłośników Książek 2028
Czwartek09.08.2029Dzień Miłośników Książek 2029
Piątek09.08.2030Dzień Miłośników Książek 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 9 sierpnia