Wielki Dzień Pszczół 2025

Do najbliższych obchodów Wielkiego Dnia Pszczół zostało 260 dni, czyli 8 miesięcy i 17 dni.

W 2025 roku Wielki Dzień Pszczół przypada na 8 sierpnia (piątek).

XX i XXI wiek to zły czas dla pszczół. Właśnie w latach 60. ubiegłego wieku pojawiły się niepokojące dane o masowym wymieraniu tych owadów. Z roku na rok skala zagrożenia jest coraz większa, np. w Polsce w niektórych regionach podczas zimy ginie nawet 30% rodzin pszczelich. Problem ten dotyczy wszystkich elementów ekosystemu – owadów, ptaków, roślin i oczywiście ludzi. Stąd w Polsce od 2013 roku 8 sierpnia organizowany jest Wielki Dzień Pszczół, który ma na celu pomaganie tym owadom w przeżyciu.

Dlaczego trzeba pomagać pszczołom?
Odpowiedź jest prosta - pszczołom i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Jak podaje Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa 100 gatunków roślin uprawnych to źródło około 90% żywności na całym świecie. Pszczoły zapylają aż 71 z nich, co pokazuje, jak ważna jest ich rola w ekosystemie. Szacuje się, że pszczołom zawdzięcza się aż 4000 odmian warzyw i wiele owoców. W przypadku upraw sadowniczych, zapylanie roślin przez te owady może zwiększyć plony nawet o 80%. Pszczoły nie tylko mają istotny wkład w światowe bezpieczeństwo żywnościowe, ale i w zachowanie różnorodności biologicznej, co należy do podstawowych celów zrównoważonego rozwoju.

Niestety, trudno wskazać jedną główną przyczynę wymierania pszczół. Na to zjawisko ma jednak wpływ przede wszystkim nadmierne stosowanie środków ochrony roślin w rolnictwie, rozwój cywilizacyjny (likwidacja łąk, pastwisk, powstawanie tam np. osiedli mieszkaniowych) czy zmiany klimatu.

Historia Wielkiego Dnia Pszczół
Początki tej szczytnej inicjatywy sięgają 2013 roku – w wydarzenie zaangażowało się ponad 160 szkół czy domów kultury, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz media, w tym Onet, PAP Nauka czy Polskie Radio. Dzięki temu o akcji było głośno, a uczestnicy wzięli udział w konkursach i zabawach, ale przede wszystkim zasadzili miododajne kwiaty. Z każdym rokiem Wielki Dzień Pszczół rósł w siłę, dzięki czemu obecnie jest to szeroko rozpropagowana akcja, w której udział biorą m. in. lasy państwowe, muzea, hotele, parki krajobrazowe, placówki edukacyjne i wiele innych. Warto pochwalić się, że w Polsce obchodzimy dwukrotnie święto pszczół. Kilka lat po powstaniu Wielkiego Dnia Pszczół, ONZ ustanowił Światowy Dzień Pszczół na dzień 20 maja.


Obchody Wielkiego Dnia Pszczół

Nauka poprzez zabawę to sprawdzona forma. Tak jest również przy okazji Wielkiego Dnia Pszczół. Jest to o tyle istotne, że w akcji biorą udział dzieci i młodzież. Wśród atrakcji są m.in. tematyczne gry terenowe, warsztaty plastyczne, spotkania z pszczelarzami, sadzenie kwiatów dla pszczół, wycieczki po parkach czy ogrodach. Wiedzę zdobytą podczas Wielkiego Dnia Pszczół można wykorzystać w swoim otoczeniu. Rolnicy powinni pamiętać, by rozsądnie używać środków ochrony roślin, z kolei ludzie, którzy wypalają trawy czy liście na podwórku, muszą zdawać sobie sprawę, że w ten sposób szkodzą pszczołom oraz innym zwierzętom. Najmłodsi mogą sadzić kwiaty miododajne czy budować specjalne domki dla pszczół dziko żyjących.

Występowanie Wielkiego Dnia Pszczół w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota08.08.2026Wielki Dzień Pszczół 2026
Niedziela08.08.2027Wielki Dzień Pszczół 2027
Wtorek08.08.2028Wielki Dzień Pszczół 2028
Środa08.08.2029Wielki Dzień Pszczół 2029
Czwartek08.08.2030Wielki Dzień Pszczół 2030
Piątek08.08.2031Wielki Dzień Pszczół 2031
Niedziela08.08.2032Wielki Dzień Pszczół 2032
Poniedziałek08.08.2033Wielki Dzień Pszczół 2033

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 8 sierpnia