Dzień Bielizny 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Bielizny zostało 245 dni, czyli 8 miesięcy i 2 dni.

W 2025 roku Dzień Bielizny przypada na 5 sierpnia (wtorek).

Dzień Bielizny (Underwear Day) obchodzony jest 5 sierpnia. To inicjatywa firmy Freshpair rozwinięta w 2003 r. Pomysł miał na celu promowanie akceptacji kobiecego ciała takim, jakie jest. Mężczyźni również szybko włączyli się w tę akcję. Dziś idea Dnia Bielizny rozpowszechniona jest w wielu krajach na całym świecie. 29 marca Polska obchodzi swoją własną wersję święta – Dzień Polskiej Bielizny.

Jak świętować Dzień Bielizny?


Aby dobrze wczuć się w klimat świętowania, należy założyć swoją ulubioną bieliznę. Gdy nikogo nie ma w domu, można chodzić tylko w niej. To doskonała okazja, by zrobić porządek w szafie, wyrzucić starą bieliznę i wybrać się na zakupy po nową.

Mieszkańcy USA mają swój specjalny hasztag – #NationalUnderwearDay. Umieszczają go w mediach społecznościowych 5 sierpnia pod zdjęciami w samej bieliźnie.

Podobne święta


Cały dzień spędzony w tak skromnym ubraniu wydaje się szaleństwem. Warto jednak wspomnieć, że równie popularny jest Dzień bez Bielizny (31.12)! Tych, którzy nie chcą pozbawiać się wszystkiego naraz, powinny zainteresować Dzień bez Majtek (31 maja) i Dzień bez Stanika (13 października).

Bielizna w codziennym życiu


Pierwotną funkcją bielizny było oddzielanie intymnych części ciała od ubrań. Miało to chronić odzież przed potem, a skórę przed otarciami. Ta elementarna część garderoby zapewnia także zabezpieczenie przed utratą ciepła zimą.

Obecnie jednak bielizna pełni wiele innych funkcji niż te podstawowe. Majtki, biustonosze, a nawet skarpetki przystosowuje się do konkretnych stylów życia noszącego. Tak powstaje bielizna przeznaczona dla sportowców i turystów – termoaktywna, elastyczna, uszyta ze specjalnych materiałów.

Powodzeniem cieszą się także modelujące części garderoby. Ich zadaniem jest nadawać sylwetce pożądane kształty – wyszczuplać lub powiększać poszczególne partie ciała.

Nie bez znaczenia pozostaje wygląd bielizny. Współcześnie stała się ona nie tylko elementem funkcjonalnym, ale i estetycznym. To nieodłączna część mody, np. wzorzyste rajstopy, zakolanówki czy ozdobne staniki, które urozmaicają strój i są raczej eksponowane niż ukrywane pod koszulką.

Kokardki z przodu na damskich majtkach


Kokardki z przodu na damskich majtkach to element, który wielu z nas zna, ale nie zawsze zdajemy sobie sprawę z jego historii i celu. Kokardki pojawiły się na damskich majtkach już w XIX wieku i były początkowo uważane za ozdobę. Były one często wykonane z delikatnych tkanin, takich jak koronka lub jedwab, i były przyszywane na przodzie majtek w celu ozdoby.

Jednak w miarę rozwoju technologii i procesów produkcyjnych, kokardki zaczęły pełnić również praktyczną rolę. W latach 20. i 30. XX wieku, kokardki zaczęły być używane jako element mocujący do podtrzymywania rajstop na miejscu, co było szczególnie ważne dla kobiet noszących sukienki i spódnice.

Dziś, kokardki z przodu na damskich majtkach są nadal uważane za ozdobę, ale także za praktyczny element. Kokardki są często wykonane z elastycznych materiałów, które ułatwiają dopasowanie do ciała i zapewniają lepsze trzymanie.

Ciekawostką jest, że kokardki na damskich majtkach są również popularne w kulturze popularnej, często pojawiają się w filmach, teledyskach, reklamach itp.

Jak widzisz, kokardki z przodu na damskich majtkach to nie tylko ozdoba, ale także praktyczny element, który ma swoją historię i znaczenie. Ciekawa jestem czy teraz będziesz patrzeć na nie inaczej.