Dzień Bielizny 2022

Do najbliższych obchodów Dnia Bielizny zostały 32 dni, czyli 1 miesiąc i 1 dzień.

W 2022 roku Dzień Bielizny przypada na 5 sierpnia (piątek).

Dzień Bielizny (Underwear Day) obchodzony jest 5 sierpnia. To inicjatywa firmy Freshpair rozwinięta w 2003 r. Pomysł miał na celu promowanie akceptacji kobiecego ciała takim, jakie jest. Mężczyźni również szybko włączyli się w tę akcję. Dziś idea Dnia Bielizny rozpowszechniona jest w wielu krajach na całym świecie. 29 marca Polska obchodzi swoją własną wersję święta – Dzień Polskiej Bielizny.

Jak świętować Dzień Bielizny?

Aby dobrze wczuć się w klimat świętowania, należy założyć swoją ulubioną bieliznę. Gdy nikogo nie ma w domu, można chodzić tylko w niej. To doskonała okazja, by zrobić porządek w szafie, wyrzucić starą bieliznę i wybrać się na zakupy po nową.

Mieszkańcy USA mają swój specjalny hasztag – #NationalUnderwearDay. Umieszczają go w mediach społecznościowych 5 sierpnia pod zdjęciami w samej bieliźnie.

Podobne święta

Cały dzień spędzony w tak skromnym ubraniu wydaje się szaleństwem. Warto jednak wspomnieć, że równie popularny jest Dzień bez Bielizny (31.12)! Tych, którzy nie chcą pozbawiać się wszystkiego naraz, powinny zainteresować Dzień bez Majtek (31 maja) i Dzień bez Stanika (13 października).

Bielizna w codziennym życiu

Pierwotną funkcją bielizny było oddzielanie intymnych części ciała od ubrań. Miało to chronić odzież przed potem, a skórę przed otarciami. Ta elementarna część garderoby zapewnia także zabezpieczenie przed utratą ciepła zimą.

Obecnie jednak bielizna pełni wiele innych funkcji niż te podstawowe. Majtki, biustonosze, a nawet skarpetki przystosowuje się do konkretnych stylów życia noszącego. Tak powstaje bielizna przeznaczona dla sportowców i turystów – termoaktywna, elastyczna, uszyta ze specjalnych materiałów.

Powodzeniem cieszą się także modelujące części garderoby. Ich zadaniem jest nadawać sylwetce pożądane kształty – wyszczuplać lub powiększać poszczególne partie ciała.

Nie bez znaczenia pozostaje wygląd bielizny. Współcześnie stała się ona nie tylko elementem funkcjonalnym, ale i estetycznym. To nieodłączna część mody, np. wzorzyste rajstopy, zakolanówki czy ozdobne staniki, które urozmaicają strój i są raczej eksponowane niż ukrywane pod koszulką.