Światowy Dzień Płyty Winylowej 2024

Obchody Światowego Dnia Płyty Winylowej były 39 dni, czyli 1 miesiąc i 9 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Płyty Winylowej przypadły na 20 kwietnia (sobota).

Corocznie Święto Płyty Winylowej obchodzone jest w trzecią sobotę kwietnia. W tym Dniu na całym świecie organizowane są wydarzenia związane z promocją płyt winylowych, które są ponadczasowymi nośnikami muzyki. Światowy Dzień Płyty Winylowej został oficjalnie ustanowiony w Baltimore w 2007 roku przez kliku właścicieli sklepów płytowych. W globalne akcje włączają się artyści, którzy swoimi koncertami oraz podpisywaniem płyt wspierają sklepy z płytami winylowymi. W pierwszej edycji Międzynarodowego Dnia Płyty Winylowej w obchodach wzięło udział około 300 sklepów w Stanach Zjednoczonych, zaś rok później w celebracji przyłączyły się sklepy z Wielkiej Brytanii. Święto obchodzone jest przez artystów oraz miłośników płyt winylowych na wszystkich kontynentach.

Każdego roku na miłośników winyli czekają różne niespodzianki. Na przykład w 2014 roku największą atrakcją Dnia w skali globalnej była najszybciej wydana na świecie płyta. Inicjatorem pomysłu był producent, gitarzysta, wokalista i kompozytor Jack White, który zadeklarował, że to było rekordowe tempo w historii przemysłu fonograficznego. Artysta wystąpił o 10 rano w klubie Blue Room wytwórni Third Man Records w Nashville, zaś jego koncertowe nagranie tytułowego utworu zostało nacięte w acetatcie z prędkością 45 rpm, tak jak wszystkie winylowe single. Okładka singla została wyprodukowana w tym samym czasie i zawierała zdjęcia z porannego koncertu artysty. Prawie cztery godziny zajęło tłoczenie siedmiocalowych winyli i przygotowanie ich do sprzedaży. Singiel dostępny był w sprzedaży tylko w Światowym Dniu Płyty Winylowej.
Artysta jest również ambasadorem Święta Płyty Winylowej i każdego roku przygotowuje specjalne wydawnictwa z okazji tego Dnia. Na przykład w 2013 roku album jego zespołu The White Stripes „Elephant" został wydany z okazji 10-lecia premiery w specjalnej kolorystycznej wersji. Z jednej strony winyl był czerwono-czarny, zaś z drugiej całkowicie biały.

Z okazji Światowego Dnia Płyty Winylowej wiele sklepów na całym świecie przygotowuje limitowane płyty winylowe wytłoczone w nakładzie od kilkuset do kilku tysięcy egzemplarzy. Bardzo szybko znajdują one nabywców, co nie dziwi, bowiem od jakiegoś czasu można zaobserwować „retro manię”. Dotyczy to wielu dziedzin - ubrań, filmów, gier komputerowych no i właśnie muzyki. W sklepach, i to nie tylko muzycznych, płyty winylowe cieszą się coraz większą popularnością. Oby jak najdłużej, bowiem to najwspanialszy nośnik muzyczny.

Występowanie Światowego Dnia Płyty Winylowej w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota16.04.2022Światowy Dzień Płyty Winylowej 2022
Sobota15.04.2023Światowy Dzień Płyty Winylowej 2023
Sobota19.04.2025Światowy Dzień Płyty Winylowej 2025
Sobota18.04.2026Światowy Dzień Płyty Winylowej 2026
Sobota17.04.2027Światowy Dzień Płyty Winylowej 2027
Sobota15.04.2028Światowy Dzień Płyty Winylowej 2028
Sobota21.04.2029Światowy Dzień Płyty Winylowej 2029
Sobota20.04.2030Światowy Dzień Płyty Winylowej 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 kwietnia