33 Rocznica uruchomienia pierwszej strony internetowej

Do najbliższych obchodów rocznicy uruchomienia pierwszej strony internetowej zostały 24 dni.

W 2024 roku rocznica uruchomienia pierwszej strony internetowej przypada we wtorek 6 sierpnia.

Historia stron internetowych jest długa i złożona. Początki stron internetowych sięgają lat 60. XX wieku, kiedy to powstały pierwsze systemy hipertekstowe. Jednak dopiero w latach 90. XX wieku strony internetowe stały się powszechnie dostępne dla ogółu społeczeństwa.

Pierwsza strona internetowa została stworzona przez brytyjskiego fizyka Tima Bernersa-Lee w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Szwajcarii. Strona została uruchomiona po raz pierwszy 6 sierpnia 1991 roku.

Strona była prosta, zawierała tylko tekst i hiperłącza. Treść strony przedstawiała projekt World Wide Web, czyli globalnej sieci hipertekstowej. Strona zawierała również informacje o tym, jak uzyskać dostęp do sieci WWW.

Wczesne lata rozwoju stron internetowych były okresem szybkiego wzrostu. W ciągu kilku lat liczba stron internetowych na świecie wzrosła z kilkudziesięciu do milionów. W tym czasie powstały również pierwsze przeglądarki internetowe, które umożliwiały użytkownikom przeglądanie stron internetowych.

W latach 90. XX wieku strony internetowe stały się powszechnie dostępne dla ogółu społeczeństwa. W tym czasie powstały pierwsze komercyjne strony internetowe, takie jak Yahoo! i Amazon.com. W tym czasie również pojawiły się pierwsze portale internetowe, takie jak Onet.pl i Interia.pl.

W XXI wieku strony internetowe stały się jeszcze bardziej popularne. W tym czasie powstały nowe technologie, które umożliwiły tworzenie bardziej zaawansowanych stron internetowych, takich jak grafika interaktywna, animacja i wideo. W tym czasie również pojawiły się nowe rodzaje stron internetowych, takie jak strony społecznościowe, blogi i strony e-commerce.

Obecnie strony internetowe są integralną częścią naszego życia. Są używane do celów informacyjnych, rozrywkowych, edukacyjnych i biznesowych. Strony internetowe są również wykorzystywane do komunikacji, dzielenia się informacjami i nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi.

Pierwsza propozycja httpPierwsza propozycja HTTP została opublikowana przez Tima Bernersa-Lee 25 maja 1989 roku. Dokument ten zatytułowany był „Protokół przesyłania hipertekstu” i składał się z 11 stron.

Dokument ten opisywał nowy protokół komunikacji, który umożliwiałby serwerom i klientom wymianę dokumentów hipertekstowych. Protokół ten miał być prosty w implementacji i użyciu, a jednocześnie zapewniać wysoką wydajność.

12 marca 1989
Niektóre źródła podają, że Berners-Lee przedstawił pomysł HTTP 12 marca 1989 r. na spotkaniu w CERN, ale nie ma na to żadnych dowodów. W rzeczywistości Berners-Lee sam powiedział, że pomysł HTTP narodził się w jego głowie w 1988 roku, kiedy zaczął pracować nad systemem hipertekstowym dla CERN.

Więc, choć 12 marca 1989 r. może być znaczącą datą w historii HTTP, nie ma dowodów na to, że miało miejsce tam pierwsze przedstawienie propozycji HTTP.

Rocznice uruchomienia pierwszej strony internetowej w innych latach

Dzień tygodniaDataRocznica
Sobota06.08.201625 Rocznica uruchomienia pierwszej strony internetowej
Piątek06.08.202130 Rocznica uruchomienia pierwszej strony internetowej
Niedziela06.08.202332 Rocznica uruchomienia pierwszej strony internetowej
Środa06.08.202534 Rocznica uruchomienia pierwszej strony internetowej
Czwartek06.08.202635 Rocznica uruchomienia pierwszej strony internetowej
Środa06.08.203140 Rocznica uruchomienia pierwszej strony internetowej
Środa06.08.203645 Rocznica uruchomienia pierwszej strony internetowej
Wtorek06.08.204150 Rocznica uruchomienia pierwszej strony internetowej

Rocznice w kolejnych dniach po 6 sierpnia