Światowy Dzień Rzek 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Rzek zostało 96 dni, czyli 3 miesiące i 4 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Rzek przypada na 22 września (niedziela).

Nil, Amazonka, Missisipi czy Kongo to najdłuższe rzeki świata. Co więcej, to prawdziwe skarby naszej planety i ochrona dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Niestety większość mieszkańców biednych państw bagatelizuje, a tym samym zaniedbuje ten niezwykły wytwór natury.

Dawno, dawno temu...

Historia ustanowienia tego święta ma swój początek w latach 80. To postać kanadyjskiego pisarza i podróżnika, Marka Angelo zachęciła społeczność do dbania o zasoby wodne. Dopiero jednak w 2005 roku, Organizacja Narodów Zjednoczonych wzięła pod uwagę działalność rzecznika przyrody i oficjalnie ustanowiła czwartą niedzielę września Światowym Dniem Rzek.

I Ty masz szansę zostać superbohaterem!

Miłośnicy przyrody już nie mogą się doczekać i organizują różnorodne spotkania związane z tym wyjątkowym dniem. W Polsce do najpopularniejszych stowarzyszeń angażujących się w kampanie społeczno-przyrodnicze należą między innymi: Koalicja Ratujmy Rzeki, Fundacja Strefa Zieleni, Towarzystwo Przyjaciół Rzek Iny i Gowienicy oraz Stowarzyszenie Miłośników Rzek i Jezior Polskich. Warto śledzić ich działalność na bieżąco, bo kto wie, może znajdziecie się w gronie osób, które uratuje tysiące stworzeń?