Światowy Dzień Wścieklizny 2024

Obchody Światowego Dnia Wścieklizny były 8 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Wścieklizny przypadły na 28 września (sobota).

Światowy Dzień Wścieklizny (Światowy Dzień Walki z Wścieklizną) stanowi międzynarodową kampanię zainicjowaną przez amerykańską organizację non-profit Global Alliance for Rabies Control (ARC) i Ośrodków Kontroli i Prewencji Chorób w Stanach Zjednoczonych. Celem Dnia jest podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej skutków tej choroby u zwierząt i ludzi oraz promowanie profilaktycznej wiedzy. W tym Dniu organizowanie są wydarzenia, które obejmują akcje i spotkania edukacyjne.

Pierwszy Światowy Dzień Wścieklizny został zainicjowany 8 września 2007 roku w Atlancie. Międzynarodowe organizacje takie jak WHO, OIE (Zdrowia Zwierząt) i Pan American Health Organization (PAHO/AMRO) współfinansowały obchody Święta. W wydarzeniach wzięło udział ponad 393 tys. ludzi z 74 krajów. Początkowo Dzień organizowano w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, później zaczęto inicjować obchody w kolejnych państwach, zaś następnie Święto ujęto w kalendarzu weterynaryjnym Unii Europejskiej.

Corocznie na świecie przez wściekliznę umiera około 55 tys. ludzi, głównie w Afryce oraz Azji. Jest ona chorobą odzwierzęcą, wywoływaną przez wirus wścieklizny. Charakteryzuje się ostrym zapaleniem mózgu i rdzenia, które niemal zawsze prowadzi do śpiączki i śmierci w ciągu 10 dni od wystąpienia pierwszych objawów. W początkowym etapie choroby pojawiają się charakterystyczne objawy: ból głowy, nudności, niespokojność, czasami napady szału oraz wodowstręt. Kolejnym etapem wścieklizny jest porażenie, które prowadzi do śmierci chorego. Źródłem zakażenia mogą być dzikie zwierzęta drapieżne, a także psy, koty, nietoperze, wiewiórki lub sarny. Wirus choroby przenoszony jest przez ślinę zarażonego zwierzęcia przez ugryzienie bądź oślinienie. Pacjent chory na wściekliznę również zaraża poprzez kontakt ze śliną.

Do działań profilaktycznych zaliczane są szczepionki, które szczególnie zalecane są dla osób narażonych zawodowo na zakażenie lub wyjeżdżających za granicę do państw, które mają podwyższone ryzyko wystąpienia tej choroby (na przykład kraje Azji i Afryki). Szczepionkę również przyjmują osoby, które zostały pogryzione przez zwierzęta, zwłaszcza niezidentyfikowane.

Wydarzenia organizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Wścieklizny to sympozja i konferencje dotyczące aktualnych metod zwalczania wścieklizny, dni otwarte w klinikach, bezpłatne szczepienia dla zwierząt, a także szereg imprez towarzyszących jak zawody sportowe czy marsze. W ciągu pierwszych dziesięciu lat od powstania Światowego Dnia Wścieklizny zorganizowano ponad 1700 najróżniejszych wydarzeń na całym świecie.

Występowanie Światowego Dnia Wścieklizny w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Środa28.09.2022Światowy Dzień Wścieklizny 2022
Czwartek28.09.2023Światowy Dzień Wścieklizny 2023
Niedziela28.09.2025Światowy Dzień Wścieklizny 2025
Poniedziałek28.09.2026Światowy Dzień Wścieklizny 2026
Wtorek28.09.2027Światowy Dzień Wścieklizny 2027
Czwartek28.09.2028Światowy Dzień Wścieklizny 2028
Piątek28.09.2029Światowy Dzień Wścieklizny 2029
Sobota28.09.2030Światowy Dzień Wścieklizny 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 28 września