Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Jabłka zostały 163 dni, czyli 5 miesięcy i 10 dni.
W 2025 roku Światowy Dzień Jabłka przypada na 28 września (niedziela).
Jabłko to prawdopodobnie najpopularniejszy owoc na świecie, wpływ na to ma nie tylko wspaniały smak, różnorodność odmian, ale i bogata symbolika. W końcu to przez ten owoc pokusy i pożądania Adam i Ewa zostali wygnani z raju. 28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka.
Jabłko – magiczny owoc
Celem święta jest popularyzowanie zalet tego owocu. A jest ich mnóstwo, jak choćby wartości odżywcze. Jabłko to źródło witaminy C, B1,B2, B3, B5, β-Karotenu, likopenu i wielu innych, minerałów (m. in. potasu, żelaza, cynku) czy błonnika roślinnego. Dzięki regularnemu spożywaniu tych owoców walczymy z cholesterolem, wspieramy proces trawienia, poprawiamy urodę czy odżywiamy mózg. O magicznych wręcz właściwościach jabłka wiadomo zresztą od setek lat. To symbol zdrowia, życia, miłości, urodzaju czy długowieczności. To powinno wystarczyć, by jabłko było stałym elementem naszego jadłospisu. Można je wykorzystać do kompotu, sałatki, soku, deseru czy potrawy z mięsa.
Obecnie na świecie uprawia się ponad 10 tysięcy odmian uprawnych jabłoni, w Polsce około 60 (m. in. Jonagold, Szampion, Gloster, Ligol). Warto wiedzieć, że to najpopularniejszy owoc w naszym kraju, należymy do jego największych producentów w całej Europie. Tradycje sadownicze na szerszą skalę zapoczątkowała królowa Bona, która w XVI wieku przeznaczyła duże obszary ziemi na plantacje.
Obchody Światowego Dnia Jabłka
W Polsce najciekawsze obchody Dnia Jabłka odbywają się w Warce, w powiecie grójeckim (obchody są zwykle w ostatnią niedzielę września). To region który jest prawdziwym zagłębiem sadowniczym, nazywany zresztą Największym Sadem Europy. Wśród atrakcji, jakie w winiarskim parku czekają na uczestników, są m. in. degustacje różnych odmian jabłek i potraw z wykorzystaniem tego owocu, pokazy kulinarne, show cyrkowo-iluzjonistyczne czy konkursy z nagrodami na najpiękniejsze stoisko czy najsmaczniejszą potrawę z jabłkiem.
Święto ma na celu promować spożycie jabłek w społeczeństwie. Najlepiej wśród najmłodszych, dorośli teoretycznie powinni być świadomi zalet, jakie przynosi jedzenie owoców. Jeśli nie, to Światowy Dzień Jabłka jest najlepszą okazją do zmiany swoich nawyków żywieniowych. W szkołach i przedszkolach organizowane są zajęcia, na których dzieci mogą dowiedzieć się jakie są właściwości jabłek, jak się je uprawia, dlaczego powinno się je jeść ze skórką, że trzeba je zawsze umyć. Wszystko to zazwyczaj uatrakcyjnione jest zabawami ruchowymi czy konkursami.