Międzynarodowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia 2024

Obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Marnowaniem Jedzenia były 6 dni temu.

W 2024 roku obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Marnowaniem Jedzenia przypadły na 29 września (niedziela).

Marnotrawienie żywności to światowy problem, który znacznie przyczynia się do niszczenia naszego środowiska. 29 września możemy się więcej dowiedzieć o skali tego zjawiska i sposobach walki z nim.


Wyrzucamy na śmietnik 1/3 naszej żywności!

Winni tego strasznego zjawiska jesteśmy nie tylko my, ale również producenci i sklepy. Jest to marnotrawienie wody, pieniędzy, pracy, gazów cieplarnianych, które przy okazji wytwarzamy. Producenci wyrzucają jedzenie, które w transporcie się zepsuło albo nie dojechało na czas. Sklepy wyrzucają wręcz na potęgę – produkty, które właśnie straciły ważność, poobijane owoce i warzywa, banany odłączone od kiści. Na końcu tego łańcucha jesteśmy my – konsumenci. Wyrzucamy, bo za dużo kupiliśmy, przegapiliśmy datę ważności, za dużo ugotowaliśmy. Najczęściej do śmietnika trafia pieczywo, mięso, warzywa i owoce.


Wszystko to w momencie, kiedy na świecie cały czas są miliony głodujących osób. W samej Polsce aż 2 miliony osób żyją na skraju ubóstwa. W Europie Polska jest 5 krajem w rankingu marnotrawienia żywności. Marnujemy rocznie prawie 250 kilogramów na osobę, a więc jest to ilość wręcz porażająca. Oprócz aspektu ekonomicznego takie decyzje mają potworny wpływ na nasze środowisko. Rolnictwo wykorzystuje aż 70% słodkiej wody, której już teraz w wielu miejscach na świecie brakuje. Transport żywności każdego dnia zużywa miliony litrów paliwa i tworzy tony gazów cieplarnianych.


Kup samotnego banana

Kiedy już wiemy, jak drastycznie przedstawiają się fakty, co możemy zrobić? Przede wszystkim zmienić swoje nawyki. Na zakupy wybierajmy się tylko z listą zakupów, nie kupujmy więcej, niż będziemy w stanie zjeść. To samo tyczy się gotowania – lepiej zjeść trochę za mało, niż potem wyrzucać. W sklepach sięgajmy po warzywa i owoce, które „śmiesznie wyglądają” - krzywą cukinię, obite jabłko, pojedynczego banana. Zwracajmy uwagę na datę i ważności i dowiedzmy się, które produkty można spokojnie jeść nawet kilka dni po niej. Kiedy wiemy, że nie zdążymy czegoś zjeść, natychmiast zawieźmy to do najbliższego Banku Żywności. Wiele restauracji, kawiarni i piekarni korzysta teraz również z aplikacji Too Good To Go – przygotowują paczki, z rzeczami, które już im się nie sprzedadzą. Możemy równocześnie zjeść coś pysznego i zadbać o planetę.


Każdy taki nawyk to kilka kilogramów zaoszczędzonej żywności. Warto do akcji przekonywać też rodzinę i znajomych i myśleć o własnych sposobach na ratowanie jedzenia.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Walki z Marnowaniem Jedzenia w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek29.09.2022Międzynarodowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia 2022
Piątek29.09.2023Międzynarodowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia 2023
Poniedziałek29.09.2025Międzynarodowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia 2025
Wtorek29.09.2026Międzynarodowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia 2026
Środa29.09.2027Międzynarodowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia 2027
Piątek29.09.2028Międzynarodowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia 2028
Sobota29.09.2029Międzynarodowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia 2029
Niedziela29.09.2030Międzynarodowy Dzień Walki z Marnowaniem Jedzenia 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 29 września