Dzień Kawy 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Kawy zostały 103 dni, czyli 3 miesiące i 11 dni.

W 2024 roku Dzień Kawy przypada na 29 września (niedziela).

29 września w kilku krajach na świecie obchodzony jest Dzień Kawy. Geneza święta nie jest dokładnie znana, ale dzień został wypromowany w Japonii przez stowarzyszenie kawy (The All Japan Coffee Association) i pierwsze obchody święta zainicjowano w 1983 roku. Nazwa Międzynarodowego Dnia Kawy po raz pierwszy pojawiła się w Southern Food and Beverage Museum w 2009 roku, które zwołało konferencję prasową 3 października w celu ogłoszenia pierwszego festiwalu kawy w Nowym Orleanie. Z każdym rokiem do obchodów przyłączały się kolejne kraje, w których organizowano wydarzenia związane ze świętem kawy. Na przykład w Tajwanie po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kawy został zainicjowany w 2009 roku, zaś w Indonezji święto zaczęto obchodzić od sierpnia 2006 roku, w tym samu dniu co Dzień Niepodległości Indonezji.

Głównym celem Dnia Kawy jest nie tylko promocja tego napoju, ale wspieranie sprawiedliwego handlu kawą oraz zwrócenie uwagi światowej na trudną sytuację plantatorów kawy. W tym dniu w wielu firmach oraz kawiarniach organizowane są specjalne promocje kaw oraz konkursy zachęcające do kupna filiżanki kawy. W niektórych krajach z okazji Dnia Kawy sprzedawane są kartki okolicznościowe z „kawowymi” życzeniami.

Historia kawy zaczyna się w I tysiącleciu p.n.e w Etiopii, gdzie owoce kakaowca stanowiły posiłek w postaci ugotowanych ziaren z dodatkiem masła i soli. Prawdopodobnie w XIII lub XIV wieku, ziarna zostały przywiezione przez kupców arabskich do Jemenu, którzy do dziś transportują najdroższe kawy. Według legendy pierwszym odkrywcą tego napoju był sufi Shaikh ash-Shadhil. Podobno podczas wędrówki po kontynencie afrykańskim spotkał kozy, które po zjedzeniu ziaren zaczęły być pobudzone. Sufi odkrył energetyzujące działanie kawy po zjedzeniu tych owoców. Kawa w Europie pojawiła się na początku XVII wieku i w bardzo niewielkich ilościach. Dopiero w XIX wieku kawa przestała być napojem jedynie przeznaczonym dla elit, a stała się dostępna wszystkim warstwom społecznym.

Do Polski dotarła pod koniec XVII wieku od panujących nad Mołdawią Turków. Wiadomo, że była doceniana przez Jana III Sobieskiego czy Bohdana Chmielnickiego. Historia kawy w Polsce związana jest z burzliwymi dziejami naszego kraju. Na przykład w czasach PRL-u była towarem deficytowym, który próbowano zastąpić różnymi kawami zbożowymi. Spadkiem po tych czasach jest podawanie w wielu domach kawy w szklankach lub kubkach, zamiast w filiżankach. Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Szacuje się, że rocznie wypija się około 400 mld filiżanek tego napoju. Kawa jest nie tylko źródłem kofeiny, ale ma przede wszystkim bardzo skomplikowany skład chemiczny. W palonych ziarnach kawy zidentyfikowano ponad 2000 związków aktywnych biologicznie o różnym wpływie na organizm. Przy zachowaniu umiaru, kawa może dobroczynnie wpływać na nasze ciało, między innymi przyśpieszając metabolizm lub poprawiając pamięć.

Dzień Kawy na świecie
Obchody Dnia Kawy w Polsce przyjmują różne nazwy. Często ujmuje się to jako Światowy Dzień Kawy lub jako Międzynarodowy Dzień Kawy i celebruje właśnie 29 września. Jednak ten rzeczywiście Międzynarodowy Dzień Kawy (ang. International Coffee Day) i ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Kawy (The International Coffee Organization, ICO) obchodzony jest dwa dni później tj. 1 października. Dla wielu z nas to nie robi różnicy, bo wielu kawoszy ma dzień kawy na co dzień ;-)

Występowanie Dnia Kawy w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek29.09.2022Dzień Kawy 2022
Piątek29.09.2023Dzień Kawy 2023
Poniedziałek29.09.2025Dzień Kawy 2025
Wtorek29.09.2026Dzień Kawy 2026
Środa29.09.2027Dzień Kawy 2027
Piątek29.09.2028Dzień Kawy 2028
Sobota29.09.2029Dzień Kawy 2029
Niedziela29.09.2030Dzień Kawy 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 29 września