Głównym celem Dnia Kawy jest nie tylko promocja tego napoju, ale wspieranie sprawiedliwego handlu kawą oraz zwrócenie uwagi światowej na trudną sytuację plantatorów kawy. W tym dniu w wielu firmach oraz kawiarniach organizowane są specjalne promocje kaw oraz konkursy zachęcające do kupna filiżanki kawy. W niektórych krajach z okazji Dnia Kawy sprzedawane są kartki okolicznościowe z „kawowymi” życzeniami.
Historia kawy zaczyna się w I tysiącleciu p.n.e w Etiopii, gdzie owoce kakaowca stanowiły posiłek w postaci ugotowanych ziaren z dodatkiem masła i soli. Prawdopodobnie w XIII lub XIV wieku, ziarna zostały przywiezione przez kupców arabskich do Jemenu, którzy do dziś transportują najdroższe kawy. Według legendy pierwszym odkrywcą tego napoju był sufi Shaikh ash-Shadhil. Podobno podczas wędrówki po kontynencie afrykańskim spotkał kozy, które po zjedzeniu ziaren zaczęły być pobudzone. Sufi odkrył energetyzujące działanie kawy po zjedzeniu tych owoców. Kawa w Europie pojawiła się na początku XVII wieku i w bardzo niewielkich ilościach. Dopiero w XIX wieku kawa przestała być napojem jedynie przeznaczonym dla elit, a stała się dostępna wszystkim warstwom społecznym.
Do Polski dotarła pod koniec XVII wieku od panujących nad Mołdawią Turków. Wiadomo, że była doceniana przez Jana III Sobieskiego czy Bohdana Chmielnickiego. Historia kawy w Polsce związana jest z burzliwymi dziejami naszego kraju. Na przykład w czasach PRL-u była towarem deficytowym, który próbowano zastąpić różnymi kawami zbożowymi. Spadkiem po tych czasach jest podawanie w wielu domach kawy w szklankach lub kubkach, zamiast w filiżankach. Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Szacuje się, że rocznie wypija się około 400 mld filiżanek tego napoju. Kawa jest nie tylko źródłem kofeiny, ale ma przede wszystkim bardzo skomplikowany skład chemiczny. W palonych ziarnach kawy zidentyfikowano ponad 2000 związków aktywnych biologicznie o różnym wpływie na organizm. Przy zachowaniu umiaru, kawa może dobroczynnie wpływać na nasze ciało, między innymi przyśpieszając metabolizm lub poprawiając pamięć.
Dzień Kawy na świecie Obchody Dnia Kawy w Polsce przyjmują różne nazwy. Często ujmuje się to jako Światowy Dzień Kawy lub jako Międzynarodowy Dzień Kawy i celebruje właśnie 29 września. Jednak ten rzeczywiście Międzynarodowy Dzień Kawy (ang. International Coffee Day) i ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Kawy (The International Coffee Organization, ICO) obchodzony jest dwa dni później tj. 1 października. Dla wielu z nas to nie robi różnicy, bo wielu kawoszy ma dzień kawy na co dzień ;-)