Światowy Dzień Serca 2021

Obchody Światowego Dnia Serca były 21 dni temu.

W 2021 roku obchody Światowego Dnia Serca przypadły na 29 września (środa).

W 1999 roku Światowa Federacja Serca (WHF) we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) ogłosiła ustanowienie Światowego Dnia Serca. Pomysł został wymyślony przez Antoni Bayés de Luna, prezesa WHF w latach 1997–1999. Światowy Dzień Serca był pierwotnie (do 2011 r.) obchodzony w ostatnią niedzielę września, a pierwsze obchody odbyły się w 24 września 2000 r. Światowy Dzień Serca obchodzony jest obecnie 29 września każdego roku.

Światowy Dzień Serca informuje ludzi na całym świecie, że choroby układu krążenia, w tym choroby serca i udar, są główną przyczyną zgonów na świecie - powodując 17,9 miliona zgonów rocznie (31% wszystkich zgonów na świecie) i zwraca uwagę na działania, jakie ludzie mogą podjąć, aby zapobiegać chorobom układu krążenia i je kontrolować. Promuje działania mające na celu edukację osób, które kontrolując czynniki ryzyka, takie jak palenie tytoniu, niezdrowe odżywianie, nadużywanie alkoholu i brak aktywności fizycznej, co najmniej 80% przedwczesnych zgonów z powodu chorób serca można uniknąć udaru.

W maju 2012 r. światowi przywódcy postanowili zmniejszyć globalną śmiertelność z powodu chorób niezakaźnych (NCD) o 25% do 2025 r. Choroby układu krążenia są odpowiedzialne za prawie połowę wszystkich zgonów z powodu NCD, co czyni je zabójcą numer jeden na świecie. świat. Światowy Dzień Serca jest więc idealną platformą do włączenia się w walkę z chorobami układu krążenia i zmniejszenia globalnego obciążenia tą chorobą.

Poprzez inicjatywę Global Hearts, WHO wspiera rządy na całym świecie w zintensyfikowaniu wysiłków na rzecz zapobiegania chorobom układu krążenia i kontroli poprzez trzy pakiety techniczne: ograniczanie palenia tytoniu, redukcja soli i wzmocnienie zarządzania chorobami. układu sercowo-naczyniowego w podstawowej opiece zdrowotnej.

Ważnym elementem Światowego Dnia Serca są programy edukacyjne mające na celu zaangażowanie społeczeństwa. Informacje na temat chorób układu krążenia i sposobów zapobiegania im są przekazywane za pośrednictwem przemówień, podcastów, plakatów i ulotek. Ponadto bieganie, spacery, koncerty, zbieranie funduszy i imprezy sportowe, bezpłatne badania kontrolne i inne działania, które mają pozytywny wpływ na zdrowie publiczne i ogólną świadomość zdrowotną, są organizowane w połączeniu ze Światowym Dniem Serca.

Każdego roku w obchodach bierze udział ponad 90 krajów, a dzięki tym międzynarodowym wysiłkom Światowy Dzień Serca okazał się skuteczną metodą rozpowszechniania informacji na temat zdrowia układu krążenia. Taki poziom zaangażowania umożliwia dotarcie informacji do krajów rozwijających się, które są najbardziej dotknięte tymi chorobami.

Poprzez tę kampanię Światowa Federacja Serca jednoczy ludzi ze wszystkich krajów i środowisk w walce z chorobami układu krążenia, inspiruje i prowadzi międzynarodowe akcje zachęcające do życia zdrowego dla serca na całym świecie. Zdrowie serca dla wszystkich jest podstawowym prawem człowieka i kluczowym elementem globalnej sprawiedliwości zdrowotnej.

Występowanie Światowego Dnia Serca w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Niedziela29.09.2019Światowy Dzień Serca 2019
Wtorek29.09.2020Światowy Dzień Serca 2020
Czwartek29.09.2022Światowy Dzień Serca 2022
Piątek29.09.2023Światowy Dzień Serca 2023
Niedziela29.09.2024Światowy Dzień Serca 2024
Poniedziałek29.09.2025Światowy Dzień Serca 2025
Wtorek29.09.2026Światowy Dzień Serca 2026
Środa29.09.2027Światowy Dzień Serca 2027

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Niemcy 🇩🇪 - Oktoberfest

Święta i obchody w kolejnych dniach po 29 września

Międzynarodowy Dzień Tłumacza - 30 września
Światowy Dzień Copywritera - 30 września
Międzynarodowy Dzień Podcastów - 30 września
Dzień Zadawania Głupich Pytań - 30 września
Światowy Dzień Morza - 30 września
Międzynarodowy Dzień Tłumaczeń - 30 września
Dzień Archiwisty - 30 września
Polski Dzień Muzyki Country - 30 września
Dzień Chłopaka - 30 września
Międzynarodowy Dzień Kawy - 1 października
Światowy Dzień Wegetarianizmu - 1 października
Międzynarodowy Dzień Muzyki - 1 października
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia - 1 października
Światowy Dzień Uśmiechu - 1 października
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych - 1 października
Ogólnopolski Dzień Tornistra - 1 października
Ogólnopolski Dzień Odblasków - 1 października
Dzień Polskiej Muzyki - 1 października