Światowy Dzień Smerfa 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Smerfa zostało 5 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Smerfa przypada na 22 czerwca (sobota).

Światowy Dzień Smerfa obchodzony jest przez wszystkich miłośników tych małych, niebieskich stworzeń. Smerfy zostały stworzone przez belgijskiego rysownika komiksowego Peyo. Dzień Smerfa jest obchodzony w sobotę najbliższą daty 25 czerwca, czyli dnia rocznicy urodzin artysty.

Nazwa niebieskich stworzeń została wymyślona przez autora, gdy ten poprosił przyjaciela o sól podczas obiadu, ale zapominając właściwego słowa, ostatecznie wypowiedział zdanie: „passe-moi le schtroumpf" (podaj proszę sól)”. „Schtoumpf” jest wymyślonym słowem, które zostało przetłumaczone na prawie 30 języków.

Smerfy początkowo stanowiły dodatkowe postacie w historyjkach o przygodach Johana i Sójki. Autor chciał, aby Smerfy odróżniały się od zieleni i koloru postaci ludzkich, tak więc w drodze kolorystycznej eliminacji Smerfy otrzymały niebieską skórę. Pierwsza przygoda Smerfów zatytułowana „Czarne Smerfy” została opublikowana 25 lipca 1959 roku w czasopiśmie Spirou. W 1963 roku pojawił się pełnowymiarowy komiks o perypetiach Smerfów. W komiksie oprócz pierwszej przygody niebieskich bohaterów została załączona przygoda „Złodziej Smerfów” z Gargamelem oraz niepublikowana do tej pory opowieść pod tytułem „Latający Smerf”. Smerfy były bardzo popularne w latach 60. XX wieku. Do ich sławy przyczynił się dystrybutor płatków śniadaniowych Kellogg’s, który załączał w swoim produkcie figurki małych bohaterów. W ciągu 40 lat po powstaniu niebieskich stworzeń zostało sprzedanych ponad 300 milionów sztuk. Choć w komiksach występuje około 100 smerfów, to liczba zróżnicowanych figurek wynosi ponad 500.

Wizerunek Smerfów wciąż powszechnie wykorzystywany jest na artykułach spożywczych. Duże koncerny chętnie umieszczają na swoich produktach Smerfy. Pierwsze krótkie filmy animowane o przygodach Smerfów pojawiły się w studiu filmów animowanych o nazwie „TVA Dupuis”. Początkowo wykorzystywano papierowe wycinanki i tanie animacje przeznaczone do telewizji. Na początku lat 70. XX wieku studio filmów animowanych Belvision podjęło się ekranizacji pierwszego opowiadania ze Smerfami „Smerfy i czarodziejski flet”. Peyo samodzielnie przygotował ponad 1200 szkiców, które zostały wykorzystane przy produkcji filmu. Pełnometrażowy obraz wyświetlono w kinach w Belgii oraz we Francji i Holandii w 1975 roku. Kolejnym krokiem była produkcja serii filmu animowanego o przygodach Smerfów. Studio Hanna-Barbera wyprodukowała 272 odcinki Smerfów w 8 seriach z rzędu. Krótkie seriale odniosły ogromy sukces medialny. Nawet po tylu latach, przygody niebieskich bohaterów wciąż są powtarzane w międzynarodowych kanałach telewizyjnych. Seriale animowane związane były z muzyką. Najpierw powstała muzyka do filmu autorstwa Michela Legranda, zaś następnie zostały skomponowane przez Hanna-Barbera czołówki do telewizyjnego serialu. Od 1975 roku sprzedano ponad 40 milionów płyt z muzyką związaną ze Smerfami.

Po śmierci twórcy Smerfów, jego syn Thierry Culliford podjął zamiar kontynuowania dzieła ojca. W studiu nadzorowanym przez syna autora pracuje kilku rysowników szkolonych przez samego Peyo. Komiksy z przygodami Smerfów przetłumaczono na 25 języków i opublikowano w ilości ponad 25 milionów sztuk. A przygody Smerfów wciąż bawią kolejne pokolenia dzieci oraz dorosłych na całym świecie.

Występowanie Światowego Dnia Smerfa w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota25.06.2022Światowy Dzień Smerfa 2022
Sobota24.06.2023Światowy Dzień Smerfa 2023
Sobota28.06.2025Światowy Dzień Smerfa 2025
Sobota27.06.2026Światowy Dzień Smerfa 2026
Sobota26.06.2027Światowy Dzień Smerfa 2027
Sobota24.06.2028Światowy Dzień Smerfa 2028
Sobota23.06.2029Światowy Dzień Smerfa 2029
Sobota22.06.2030Światowy Dzień Smerfa 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 22 czerwca