Dzień Szwagra 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Szwagra zostało 12 dni.

W 2024 roku Dzień Szwagra przypada na 29 czerwca (sobota).

Kim jest szwagier? Zazwyczaj to najlepszy kompan do tańca i do różańca, choć z tym różańcem byśmy nie przesadzali. Dlaczego więc szwagier niemiałby mieć swojego dnia w kalendarzu świąt nietypowych?

Najpierw trzeba jednak naukowo wyjaśnić, kim jest szwagier? W relacjach rodzinnych należy on do tzw. linii bocznej powinowactwa, jest to brat żony/ męża lub mąż siostry. Szwagrami zwyczajowo można nazwać też brata bratowej lub szwagra albo męża szwagierki, analogicznie szwagierka to siostra bratowej, szwagra lub szwagierki bądź też żona szwagra. Osoby te jednak nie zaliczają się do linii bocznej powinowactwa. Natomiast samo słowo szwagier zostało zapożyczone od niemieckiego słowa Schwager. Dawniej w naszym kraju funkcjonowało określenie szurzy – dokładnie był to brat żony. Dziewierz z kolei oznaczał brata męża. A jak w innych językach nazywany jest szwagier? Szwagier z Anglii to brother-in-law, z Czech švagr, z Francji beau-frère, Hiszpan to cuñado, Włoch cognato.

Mając już za sobą formalności, można w końcu przejść do zabawy. Tak więc pierwszy Dzień Szwagra zorganizowano w Polsce 28 czerwca 2014 roku w Mońkach, była to inicjatywa twórców kanału ŚmiechawaTV. Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem, oprócz szwagrów z całej Polski udział w niej wzięli popularni Youtuberzy. W ramach zabawy przeprowadzono nietypowe konkursy, np. picie piwa na czas, budowę domku dla ptaków czy rozpoznawanie rozmiarów kluczy. Całość uzupełniały występy muzyczne.

Tak więc warto kontynuować tradycję i obchodzić Dzień Szwagra w ostatnią sobotę czerwca. To sposób, by budować wzajemne relacje, ponieważ dobry szwagier to prawdziwy skarb. Kto jak nie on, pomoże naprawić samochód, wyremontować pokój czy obejrzy z nami mecz? Świętowanie nie musi być wyjątkowo huczne, wystarczy spędzić razem trochę czasu, wypić piwo, porozmawiać na ulubione tematy czy wybrać się na ryby. Można też sprawić szwagrowi drobny prezent, koniecznie z humorystycznym akcentem, np. dedykowaną koszulkę, kubek czy zgrzewkę ulubionego napoju.