Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2024

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia zostało 150 dni, czyli 4 miesiące i 27 dni.

W 2024 roku Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przypada na 15 listopada (piątek).

Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję, a jego celem jest lepsze zrozumienie zasad kierujących się matematyką.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) odbywa się obecnie w trzeci piątek listopada (do 2018 r. w ostatni piątek września i przez kilka lat w pierwszy piątek października). To inicjatywa skierowana nie tylko dla młodzieży i dzieci, ale i dorosłych. Odświeżenie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi, a może to być dobry wzór dla młodszych pokoleń. Ci z kolei dzięki temu wydarzeniu mogą nadrobić matematyczne zaległości po wakacjach. Głównym mottem akcji jest „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

Akcja ma ciekawy przebieg. Młodsi uczniowie, pod opieką dorosłej osoby, wcielają się w role egzaminatorów i przepytują starszych z tabliczki mnożenia. „Patrolują” oni nie tylko szkolne korytarze, ale i wybierają się na ulice, do galerii handlowych czy parków i przepytują przypadkowych przechodniów. Patrole egzaminacyjne odwiedzają też lokalne stacje radiowe, telewizyjne, posterunki policji i urzędy miasta. Strażnicy matematyki są już widoczni z daleka, bowiem często towarzyszą im kolorowe dekoracje, transparenty, balony.

„Egzamin” opiera się na losach o różnym stopniu trudności. Każdy, kto odpowie na 5 pytań z losu, otrzymuje tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienną legitymację. To nie tylko powód do dumy, ale i motywacja do dalszego doskonalenia swojej matematycznej wiedzy. Egzaminy mogą być przeprowadzane praktycznie wszędzie. Zależy to przede wszystkim od pomysłowości, możliwości oraz chęci organizatorów. Może nim zostać każda placówka edukacyjna - szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia, a także organizacje pozarządowe.

Organizatorem akcji jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego, które w ten sposób promuje zabawową formę nauczania matematyki. Jej początek to 2011 rok, dziś jest o niej coraz głośniej nie tylko poza szkolnymi murami, ale i granicami Polski. W zabawie uczestniczą bowiem szkoły z takich krajów jak Rosja, Włochy, Chorwacja, Rumunia, Stany Zjednoczone, czy Arabia Saudyjska.

Występowanie Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek07.10.2022Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2022
Piątek17.11.2023Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2023
Piątek21.11.2025Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2025
Piątek20.11.2026Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2026
Piątek19.11.2027Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2027
Piątek17.11.2028Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2028
Piątek16.11.2029Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2029
Piątek15.11.2030Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 15 listopada