Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia były 54 dni, czyli 1 miesiąc i 24 dni temu.
W 2024 roku obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia przypadły na 15 listopada (piątek).
Nauka poprzez zabawę zawsze przynosi najlepsze efekty. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia idealnie wpasowuje się w tę koncepcję, a jego celem jest lepsze zrozumienie zasad kierujących się matematyką.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) odbywa się obecnie w trzeci piątek listopada (do 2018 r. w ostatni piątek września i przez kilka lat w pierwszy piątek października). To inicjatywa skierowana nie tylko dla młodzieży i dzieci, ale i dorosłych. Odświeżenie tabliczki mnożenia nikomu nie zaszkodzi, a może to być dobry wzór dla młodszych pokoleń. Ci z kolei dzięki temu wydarzeniu mogą nadrobić matematyczne zaległości po wakacjach. Głównym mottem akcji jest „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.
Akcja ma ciekawy przebieg. Młodsi uczniowie, pod opieką dorosłej osoby, wcielają się w role egzaminatorów i przepytują starszych z tabliczki mnożenia. „Patrolują” oni nie tylko szkolne korytarze, ale i wybierają się na ulice, do galerii handlowych czy parków i przepytują przypadkowych przechodniów. Patrole egzaminacyjne odwiedzają też lokalne stacje radiowe, telewizyjne, posterunki policji i urzędy miasta. Strażnicy matematyki są już widoczni z daleka, bowiem często towarzyszą im kolorowe dekoracje, transparenty, balony.
„Egzamin” opiera się na losach o różnym stopniu trudności. Każdy, kto odpowie na 5 pytań z losu, otrzymuje tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienną legitymację. To nie tylko powód do dumy, ale i motywacja do dalszego doskonalenia swojej matematycznej wiedzy. Egzaminy mogą być przeprowadzane praktycznie wszędzie. Zależy to przede wszystkim od pomysłowości, możliwości oraz chęci organizatorów. Może nim zostać każda placówka edukacyjna - szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia, a także organizacje pozarządowe.
Organizatorem akcji jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego, które w ten sposób promuje zabawową formę nauczania matematyki. Jej początek to 2011 rok, dziś jest o niej coraz głośniej nie tylko poza szkolnymi murami, ale i granicami Polski. W zabawie uczestniczą bowiem szkoły z takich krajów jak Rosja, Włochy, Chorwacja, Rumunia, Stany Zjednoczone, czy Arabia Saudyjska.