Światowy Dzień Krwi Pępowinowej 2024

Obchody Światowego Dnia Krwi Pępowinowej były 36 dni, czyli 1 miesiąc i 6 dni temu.

W 2024 roku obchody Światowego Dnia Krwi Pępowinowej przypadły na 15 listopada (piątek).

Światowy Dzień Krwi Pępowinowej (World Cord Blood Day) ma na celu uświadamianie społeczeństwa, jakie przynosi ona korzyści. Jest to tym bardziej ważne wydarzenie, że można ją pobrać tylko raz, po narodzinach dziecka.

Krew pępowinowa na ratunek dzieciom

Niestety, niewiele osób zdaje sobie jeszcze sprawę, jak ważne jest pobranie krwi pępowinowej. W wielu przypadkach po porodzie jest po prostu wyrzucana jako odpad medyczny. Tymczasem może ona w przyszłości uratować dziecku życie. Komórki macierzyste, które zawiera, z powodzeniem są przeszczepiane w celu odbudowania układu krwiotwórczego i odpornościowego, w dodatku są skuteczniejsze niż te pozyskane od dorosłych dawców. Dzięki nim wyleczy się nie tylko choroby nowotworowe, ale i wiele chorób niehematologicznych. Na liście znajduje się ponad 80 chorób, w tym białaczka, chłoniak, anemia sierpowata, krew pępowinowa jest przydatna także w leczeniu urazów rdzenia kręgowego, porażenia mózgowego, autyzmu, cukrzycy typu 1 i wielu innych.

Przełomem w przeszczepie komórek macierzystych był rok 1988, kiedy dr Eliane Gluckman i dr Hal Broxmeyer uratowali w ten sposób życie chłopca walczącego z anemią Fanconiego. W Polsce pierwszy taki zabieg wykonano w 1994 roku u dziecka z ostrą białaczką szpikową. W 2007 użyto natomiast do transplantacji krwi pępowinowej, którą wcześniej pobrano, przetworzono i przechowywano w prywatnym banku krwi.

Obchody Światowego Dnia Krwi Pępowinowej

Organizatorem Światowego Dnia Krwi Pępowinowej jest Save the Cord Foundation. Fundacja dostarcza rodzicom, pracownikom służby zdrowia i opinii publicznej niekomercyjnych informacji związanych z pobieraniem krwi pępowinowej czy najnowszymi badaniami. Polskim partnerem święta jest Polski Bank Komórek Macierzystych. Pierwsze obchody w naszym kraju odbyły się w 2017 roku, głównym tematem było mózgowe porażenie dziecięce i autyzm, w kontekście krwi pępowinowej.

W ramach wydarzenia organizowana jest konferencja z udziałem lekarzy, pracowników służby zdrowia i rodziców, jest ona transmitowana na żywo w Internecie. Ponadto w wielu krajach odbywają się różnorodne panele edukacyjne, w których można wziąć udział, dni otwarte oraz prowadzone są kampanie społeczne uświadamiające ogromne znaczenie krwi pępowinowej w procesie leczenia młodych ludzi. Podczas Światowego Dnia Krwi Pępowinowej głośno mówi się o tym, że jest to prosty, krótki zabieg, który nie jest zagrożeniem dla życia matki i dziecka. Ta wiedza pomaga podjąć właściwą decyzję wielu rodzicom. Krew pępowinowa może być przechowywana nawet przez kilkadziesiąt lat.