Według przeprowadzonych badań ponad 50% Polaków żyje na kredyt, a połowa respondentów deklaruje zaległości w spłacie zadłużenia. Jednym z głównych powodów brania kredytów oraz zadłużenia się jest niewystarczająca wiedza finansowa. Wiele osób dorosłych nie potrafi racjonalnie gospodarować budżetem pieniężnym lub spłaca wcześniejsze kredyty kolejnymi zobowiązaniami pieniężnymi. Spora grupa nie tylko nie reguluje kredytów i pożyczek, ale także nie płaci rachunków za gaz, wodę czy energię elektryczną.
Wśród osób młodych również zdarzają się przypadki zadłużenia finansowego. Według raportu Finansowego Portretu Osób Młodych aż 36% osób do 35 roku życia nie dokonało zapłaty rachunków w terminie. Głównym powodem nieopłacenia zobowiązań były trudności finansowe oraz zbyt małe dochody. Z raportu wynika, że 47% młodych osób oszczędza, ale tylko 5% badanych ma oszczędności powyżej 5 tys. złotych. Poziom oszczędności rośnie wraz z wykształceniem. Osoby z wykształceniem wyższym najczęściej mają najwięcej oszczędności, a co piąty respondent miał odłożone od 5 tys. do 25 tys. złotych, a co dziesiąty ponad 25 tys. złotych.
Odpowiednia wiedza finansowa oraz umiejętności racjonalnego gospodarowania pieniędzmi mogą przyczynić się do uniknięcia nadmiernych zobowiązań pieniężnych, które mogą doprowadzić do wpadnięcia w spiralę zadłużenia.