Dzień Gumowej Kaczuszki 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Gumowej Kaczuszki zostało 176 dni, czyli 5 miesięcy i 23 dni.

W 2025 roku Dzień Gumowej Kaczuszki przypada na 13 stycznia (poniedziałek).

O niewielu zabawkach można powiedzieć, że przyczyniły się do rozwoju nauki. A tak jest właśnie z gumową kaczuszką, która 13 stycznia obchodzi swoje święto na całym świecie - Rubber Duckie Day (Dzień Gumowej Kaczuszki).

Gumowa kaczka - ulubiona zabawka Erniego i królowej

Co wiemy o gumowej kaczuszce? Typowy przedstawiciel tego gatunku ma żółty kolor, słabo zaznaczony ogon i skrzydła oraz unosi się na wodzie. Produkcja tych zabawek datowana jest na koniec XIX wieku, kiedy za sprawą Charlesa Goodyeara rozwinął się przemysł gumowy. Ówczesne kaczuszki jednak nie były jeszcze zdolne do pływania i służyły jako zabawki do … żucia. Dopiero w latach czterdziestych XX wieku Peter Ganine stworzył rzeźbę kaczki i odtworzył ją jako pływającą zabawkę. Okazała się ona ogromnym sukcesem, sprzedano jej ponad 50 milionów. Do takiego wyniku przyczyniła się m. in. piosenka Jima Hensona „Rubber Duckie”, wyemitowana w słynnej Ulicy Sezamkowej. Opowiada ona o ulubionej zabawce Erniego.

W 2001 roku brytyjski tabloid The Sun poinformował, że królowa Elżbieta II ma w swojej łazience gumową kaczkę z nadmuchiwaną koroną. Efekt? Sprzedaż tych zabawek wzrosła na Wyspach Brytyjskich o 80%!. Gumowe kaczki są popularne na całym świecie, w wielu krajach organizuje się na przykład spektakularne wyścigi tych zabawek, a zebrane fundusze idą na cele dobroczynne. Gumowa kaczuszka została wprowadzona do Toy Hall of Fame w 2013 roku.

Zasługi gumowej kaczki

Warto podkreślić, że gumowa kaczuszka to zabawka, która przyczynia się do rozwoju małych dzieci. W naturalny sposób łagodzą strach przed wodą i zanurzeniem się w niej, a ich gładka faktura oraz jasny kolor, niekiedy też piskliwy dźwięk, wyostrzają zmysły. Gumowa kaczuszka ma również swoje zasługi dla nauki, konkretnie pozwoliła oceanografom badać prądy morskie. 10 stycznia 1992 roku podczas sztormu na Pacyfiku trzy kontenery wypełnione około 29 tysiącami zabawek Friendly Floatees wylądowały we wodzie. Naukowcy dzięki temu odkryli, że większość kaczuszek popłynęła na południe, do Indonezji, Australii i Ameryki Południowej. Część z nich, około 10 tysięcy, skierowała się jednak na północ, w kierunku Kanady i Alaski.

Gumowe kaczuszki pomagają także programistom w znajdowaniu błędów w kodzie programu. Metoda debugowania jest następująca: kładziesz gumową kaczuszkę na biurku i wyjaśniasz jej co ma robić twój kod. Następnie pokazujesz wiersz po wierszu swój kod i opowiadasz kaczuszce co dany fragment kodu ma robić. W pewnym momencie powiesz kaczce, co robisz dalej, a potem zdasz sobie sprawę, że tak naprawdę nie jest to, co ma być zrobione. Kaczka usiądzie spokojnie, szczęśliwa wiedząc, że pomogła ci w znalezieniu błędu. Niektórzy uważają, że tę metodę można zastosować z innymi przedmiotami czy nawet osobami, ale ze sprawdzonych źródeł wiem, że najlepiej sprawdza się jednak żółta gumowa kaczuszka.

W ramach Dnia Gumowej Kaczuszki ludzie z całego świata zamieszają m. in. zdjęcia w serwisach społecznościowych z tymi zabawkami. 13 stycznia koniecznie trzeba więc zabrać ze sobą do kąpieli tego sympatycznego żółtego osobnika.

Występowanie Dnia Gumowej Kaczuszki w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek13.01.2023Dzień Gumowej Kaczuszki 2023
Sobota13.01.2024Dzień Gumowej Kaczuszki 2024
Wtorek13.01.2026Dzień Gumowej Kaczuszki 2026
Środa13.01.2027Dzień Gumowej Kaczuszki 2027
Czwartek13.01.2028Dzień Gumowej Kaczuszki 2028
Sobota13.01.2029Dzień Gumowej Kaczuszki 2029
Niedziela13.01.2030Dzień Gumowej Kaczuszki 2030
Poniedziałek13.01.2031Dzień Gumowej Kaczuszki 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 13 stycznia