Łacińskie słowo na morelę oznacza „coś cennego”. Jest to bardzo trafne określenie na ten owoc. Morela jest jednym z najzdrowszych i najwcześniej dostępnych letnich owoców. Dzięki swojej pomarańczowej skórce zawiera dużo beta-karotenu, który jest świetnym przeciwutleniaczem. Te składniki chronią nas przed przedwczesnym starzeniem i wieloma chorobami, m.in. nowotworami. Zawdzięczamy im też młody wygląd skóry i lepszy wzrok. Morele są też bogate w potas, wapń, fosfor, witaminy z grupy B, C, PP, błonnik. Najwięcej mają żelaza, dzięki czemu są zalecane w leczeniu anemii. 2 morele dziennie to zalecana dawka żelaza, a 3 to dzienna dawka beta-karotenu.
Morele są też zalecane dla mięsożerców, ponieważ działają zasadotwórczo. Tutaj bardziej zalecane są suszone owoce. Z morelami nie można jednak przesadzić – w nadmiarze mogą działać przeczyszczająco. Trzeba też uważać z pestkami moreli. Czasami są reklamowe jako superfoods, ale już kilka pestek może wywołać zatrucie.
Same morele przyszły do nas z Chin ponad 4000 lat temu. Stamtąd trafiły nad Morze Śródziemne, a potem do Stanów Zjednoczonych, którzy są jednym z największych producentów moreli i inicjatorem ich święta. Morele są bardzo różnorodne – można je jeść same, dodawać do sałatek, koktajli, mięsa, dań kuchni azjatyckiej, owsianek, jogurtu... W każdej postaci będą zdrowe.
Zrób deser z morelami
Zdrowie i smak? Deser z morelami! Możemy zrobić z nimi tartę, skarmelizować je i podać do lodów albo stworzyć pyszną konfiturę.