Dzień Filantropii 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Filantropii zostały 32 dni, czyli 1 miesiąc i 1 dzień.

W 2024 roku Dzień Filantropii przypada na 15 listopada (piątek).

Wszyscy dobroczyńcy obchodzą swoje święto 15 listopada. Dzień Filantropii został ustanowiony przez Association of Fundraising Professionals (AFP) i w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jest świętem narodowym.


Filantropia to ciężka praca

Wydawałoby się, że pomaganie innym to już sama przyjemność, ale wielu filantropów twierdzi, że łatwiej jest im pieniądze zarobić, niż mądrze
przekazać na cele społeczne. Według niektórych dobroczyńców filantropią powinno zarządzać się tak jak biznesem – planować, sprawdzać realizację i korygować kurs. Celem pomocy jest w końcu uzyskanie jak najlepszych efektów.


Filantropia może mieć charakter finansowy, rzeczowy, ale też formę wolontariatu. Dzień Filantropii jest obchodzony od 1986 roku i zostało zapoczątkowane przez Douglasa Freemana – oczywiście filantropa z Kalifornii. Święto sformalizował Ronald Reagan, dzięki któremu jest to narodowe święto. Filantropią zajmują się jednostki albo firmy. Zazwyczaj są to osoby znane i oczywiście bogate: jednym z największych filantropów świata jest Bill Gates, którego fundacja pomogła już milionom Afrykańczyków. Często dobroczynnością zajmują się też gwiazdy, np. Shakira, która stworzyła fundację Bose stopy, pomagającą dzieciom z krajów Trzeciego Świata.


W Polsce również działa wiele organizacji, fundacji, stowarzyszeń, ale też prywatnych darczyńców. Filantropią zajmuje się np. Dominika Kulczyk, jedna z najbogatszych Polek. Również największe stacje telewizyjne prowadzą działalność filantropijną – Fundacja TVN i Fundacja Polsat.


Ogrom osób i instytucji, które chcą pomagać, rozpoczął rozmowy na temat efektywności takich działań. Pomoc powinna pomóc możliwe największej ilości osób, być jak najlepiej wykorzystana i pomagać w szukaniu nowych rozwiązań. Pojęcie efektywnego altruizmu oznacza właśnie jak najlepsze wykorzystanie każdej złotówki (albo dolara).


Sam stań się filantropem

Dobroczynnością nie zajmują się tylko bogacze z listy Forbesa, każdy może pomóc. Wystarczy wejść na jakąkolwiek stronę ze zbiórkami i przekazać chociaż 10 zł. Można też przekazać niepotrzebne rzeczy albo swoje umiejętności, np. tworzenie stron internetowych, muzyki, prowadzenie mediów społecznościowych.