Dzień Uwięzionego Pisarza 2023

Obchody Dnia Uwięzionego Pisarza były 26 dni temu.

W 2023 roku obchody Dnia Uwięzionego Pisarza przypadły na 15 listopada (środa).

15 listopada przypada święto dziennikarzy i pisarzy, który tworzą literaturę faktu i za swoje dzieła często są więzieni, a nawet zabijani. Dzień Uwięzionego Pisarza ma na celu zwrócenie uwagi na los przetrzymywanych twórców oraz ich odwagi w obronie praw człowieka.


Każdego roku przetrzymywane są setki autorów

Organizatorem akcji jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy PEN, które każdego roku w Dzień Uwięzionego Pisarza przybliża sylwetki 5 pisarzy, którzy są aktualnie przetrzymywani. Są to pisarze, dziennikarze śledczy, reporterzy, którzy często pracują w najbardziej niebezpiecznych częściach świata. Ich prace ukazują oszustwa podatkowe władz, łamanie praw człowieka, powiązania polityków z biznesmenami, molestowanie seksualne w Kościele. Autorzy, którzy poruszają tematy niewygodne dla władzy często w takich miejscach są wrzucani do więzienia, przetrzymywani latami, torturowani, a nawet zabijani. Miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do takich sytuacji to Bliski Wschód, Ameryka Południowa, Meksyk, Afryka, Turcja i Chiny. To właśnie w ostatnim kraju przetrzymywanych jest obecnie najwięcej pisarzy,


Skala zjawiska jest większa, niż może nam się wydawać. W samym 2018 roku PEN uzyskało dowody na prześladowanie 205 pisarzy, z czego 68 było przetrzymywanych w więzieniach. Dwóch z nich zostało zabitych: Shahzahan Bachchu, 60-letni wydawca, poeta i bloger z Bangladeszu, który poruszał świeckie tematy, został zabity przez islamistów. Były duński członek bandy Nedim Yasar zabity został w dniu, kiedy ukazała się jego książka mówiąca o jego doświadczeniach z gangiem, którego był członkiem.


Chociaż takie przypadki kojarzą nam się z Iranem, Chinami czy Koreą Północną, to przypadki morderstw pisarzy i dziennikarzy zdarzają się też w Europie, nawet za naszą granicą. Jan Kuciak był słowackim dziennikarzem śledczym. Zajmował się oszustwami podatkowymi. Opisywał działania słowackiego biznesmena Mariana Kočnera. Ten już w 2017 wysyłał młodemu dziennikarzowi groźby. Kuciak pisał też o powiązaniach pomiędzy asystentką premiera Roberta Fico a włoską mafią. Nie wiadomo komu zaszedł za skórę bardziej, wiadomo tylko że w 2018 roku zarówno on, jak i jego narzeczona zostali zamordowani. Żołnierz, który przyznał się do spowodowania ich śmierci otrzymał wyrok 25 lat więzienia, ale jego zleceniodawcy, m.in. podejrzany biznesmen … 5000 euro grzywny.


Jak można pomóc autorom?

Organizacja PEN zachęca do okazywania autorom wsparcia poprzez media społecznościowe, o pisanie listów w intencji przetrzymywanych autorów i jak największe nagłaśnianie sprawy. Żeby wesprzeć autorów i ich poświęcenie warto zainteresować się literaturą faktu. Ich dzieła potrafią naprawdę wstrząsnąć, a szeroka tematyka reportaży sprawi, że każdy znajdzie książkę, która go zainteresuje.

Występowanie Dnia Uwięzionego Pisarza w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek15.11.2021Dzień Uwięzionego Pisarza 2021
Wtorek15.11.2022Dzień Uwięzionego Pisarza 2022
Piątek15.11.2024Dzień Uwięzionego Pisarza 2024
Sobota15.11.2025Dzień Uwięzionego Pisarza 2025
Niedziela15.11.2026Dzień Uwięzionego Pisarza 2026
Poniedziałek15.11.2027Dzień Uwięzionego Pisarza 2027
Środa15.11.2028Dzień Uwięzionego Pisarza 2028
Czwartek15.11.2029Dzień Uwięzionego Pisarza 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 15 listopada