Międzynarodowy Dzień Domków Lalek 2024

Obchody Międzynarodowego Dnia Domków Lalek były 14 dni temu.

W 2024 roku obchody Międzynarodowego Dnia Domków Lalek przypadły na 7 kwietnia (niedziela).

Międzynarodowy Dzień Domków Lalek to święto ustanowione przez Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek, które ma swoją siedzibę w Warszawie. Jego celem jest propagowanie wiedzy o historycznych domach lalek jako materialnym dokumencie czasów w jakich powstały, a także zachęcenie i ośmielanie do samodzielnego tworzenia domków.

Inicjatorzy święta motywują do organizowania różnych aktywności związanych ze świętowaniem tego dnia - od organizacji konkursów na najciekawsze domki, po dzielenie się swoimi pomysłami na wykonywanie miniatur z przedmiotów codziennego użytku o zupełnie innych zastosowaniach - np. do robienia talerzyków i misek z guzików, lamp z ozdobnych zakrętek do butelek, mini komódek z pudełek od zapałek. Ideą tworzenia domków lalek jest to, iż niezależnie od umiejętności manualnych i zasobności portfela - może je wykonywać każdy - a efekty zależą tylko od pomysłowości i fantazji autora. Jest to też hobby, które doskonale integruje rodzinę przy wspólnym działaniu, a dom lalek, który przechodzi z pokolenia na pokolenie, może stać się piękną, rodzinną pamiątką, pełną ukrytych historii i znaczeń, czytelnych i zrozumiałych tylko dla najbliższych.

Ustanowienie Międzynarodowego Dnia Domków Lalek


Data święta nie została wybrana przypadkowo - 7 kwietnia urodziła się córka założycielki Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek, której wielka przygoda z kolekcjonowaniem domów lalek rozpoczęła się właśnie od wyremontowania starego domku dla małej wówczas córeczki. Obecnie w Muzeum, utworzonym w 2016 roku, można oglądać ponad 150 historycznych domów, sklepów, szkół, szpitali i innych obiektów wykonanych w różnych zakątkach świata. Najstarszy z domków liczy ponad 200 lat. Zbiory pochodzą z kolekcji Anety Popiel-Machnickiej i zostały w całości przez nią i jej córkę Różę odrestaurowane i przywrócone do dawnej świetności.

Historyczne domki dla lalek to fascynujący dokument epoki, a prezentacja ich na ekspozycji muzealnej jest atrakcyjnym sposobem na przybliżenie dawnych obyczajów, przemijających zawodów, mód w sposobie urządzania wnętrz i ubioru, stylów architektonicznych a nawet zjawisk społecznych. Domy lalek stanowią niezwykle różnorodne i ciekawe dziedzictwo kultury, i budzą wielki zachwyt wśród zwiedzających.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Domków Lalek w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek07.04.2023Międzynarodowy Dzień Domków Lalek 2023
Poniedziałek07.04.2025Międzynarodowy Dzień Domków Lalek 2025
Wtorek07.04.2026Międzynarodowy Dzień Domków Lalek 2026
Środa07.04.2027Międzynarodowy Dzień Domków Lalek 2027
Piątek07.04.2028Międzynarodowy Dzień Domków Lalek 2028
Sobota07.04.2029Międzynarodowy Dzień Domków Lalek 2029
Niedziela07.04.2030Międzynarodowy Dzień Domków Lalek 2030
Poniedziałek07.04.2031Międzynarodowy Dzień Domków Lalek 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 7 kwietnia