Święto ABW 2024

Do najbliższych obchodów Święta ABW zostały 122 dni, czyli 4 miesiące .

W 2024 roku Święto ABW przypada na 6 kwietnia (sobota).

Również Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma swoje święto. 6 kwietnia obchodzi się rocznicę utworzenia "pakietu ustaw policyjnych” w 1990 roku, którą traktuje się jako podwaliny służb specjalnych.


Czym zajmuje się ABW?


Obowiązkiem Agencji jest szeroko pojęta ochrona Polski i jej obywateli. Oznacza to ochronę przed zagrożeniami naruszającymi bezpieczeństwo wewnętrzne kraju, jego suwerenność i pozycję na arenie międzynarodowej. Do jej roli należy też ochrona terytorium Polski i jej obronności. ABW wykrywa i zapobiega przestępstwom szpiegostwa, terroryzmu, naruszania tajemnicy państwowej, korupcji wśród osób na stanowiskach publicznych oraz w zakresie produkcji towarami i technologiami ważnymi dla interesu państwa.


Jak zostać polskim Jamesem Bondem?


Agenci ABW kojarzą nam się ze strojami jak w amerykańskiej jednostce SWAT. Do jej szeregów należą też jednak... szpiedzy. Chronią oni dyplomatów przed działaniami obcych służb specjalnych i zdobywają dane, które mogą być istotne dla bezpieczeństwa kraju. Chociaż rekrutacja na tę pozycję w ABW jest oczywiście owiana tajemnicą, to wiadomo, że szkolenie szpiega może trwać nawet 10 lat. Oczywiście niezbędna jest nienaganna kondycja fizyczna i psychiczna. Agent musi wykazać, że jest patriotą, mieć nieposzlakowaną opinię i kartotekę i najlepiej nie należeć do konkretnej partii politycznej.


Jak można obchodzić Dzień ABW?


Zalecamy obejrzenie filmów szpiegowskich albo zanurzenie się w szpiegowskim thrillerze. Tego dnia warto też zastanowić się nad rolą agentów ABW, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo i suwerenność.