Światowy Dzień Zdrowia 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia zdrowia zostało 137 dni, czyli 4 miesiące i 16 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Zdrowia przypada na 7 kwietnia (poniedziałek).

Światowy Dzień Zdrowia upamiętnia rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Wydarzenie rozpoczyna Miesiąc Zdrowia oraz rok działań pod przewodnim tematem. Celem obchodów święta jest poruszenie najważniejszych problemów zdrowotnych dotyczących społeczeństwa na świecie. WHO organizuje międzynarodowe, regionalne i lokalne wydarzenia związanym z konkretnym tematem. Wśród dotychczasowych haseł był m. in.:

- Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata (hasło na 2021 rok)
- Wspieraj pielęgniarki i położne (w 2020 roku)
- Zdrowie psychiczne: Nie odrzucaj, spróbuj pomóc
- Rusz się po zdrowie
- Zdrowe środowisko dla dzieci
- Bezpieczeństwo na drodze to nie przypadek
- Międzynarodowe bezpieczeństwo zdrowotne: Inwestować w zdrowie i budować bezpieczniejszą przyszłość
- Chrońmy zdrowie przed wpływem zmian klimatycznych
- Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof!
- Człowiek i miasto
- Oporność na antybiotyki
- Starzenie się i zdrowie
- Choroby przenoszone przez wektory: małe ugryzienie, duże zagrożenie
- Bezpieczeństwo żywności
- Depresja : Porozmawiajmy
- Powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

Żadne z tych zagadnień nie traci na aktualności, ale dzięki kampaniom informacyjnym, konferencjom i różnym wydarzeniom wzrasta świadomość na temat konkretnych zagrożeń. Warto przyjrzeć się choćby bardzo poważnemu problemowi, jakim są choroby przenoszone przez wektory. Wektory są organizmami przenoszącymi patogeny oraz pasożyty. Do najgroźniejszych nosicieli tych chorób należą komary, muchy piaskowe, czy kleszcze. Wielu obywateli europejskich zachorowało przez ukąszenia tych owadów, szacuje się, że rocznie około 77 000 Europejczyków boryka się z chorobami przenoszonymi przez wektory. Hasło „Choroby przenoszone przez wektory: małe ugryzienie, duże zagrożenie” ma zwrócić uwagi na udzielanie odpowiedniej pomocy chorym oraz uświadamianie o zagrożeniach tymi chorobami. Groźne choroby, takie jak malaria, gorączka denga i Chikungunya zaczynają pojawiać się w wyniku przywożenia ich przez podróżnych powracających z krajów endemicznych. Obecnie zauważalna jest zwiększona ilość występowania chorób przenoszonych przez wektory w europejskim regionie WHO. Wzrasta także negatywne oddziaływanie zdrowotne i zasięg geograficzny chorób, które długotrwale utrzymują się w danym regionie, na przykład leiszmanioza, czy borelioza. Współczesne czynniki, takie jak globalizacja, podróże, wymiany handlowe sprzyjają pojawianiu się owadów, które przenoszą wiele niebezpiecznych chorób. Odpowiednie działania oraz wiedza zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania. W Polsce coraz groźniejszą chorobą jest borelioza przenoszona przez kleszcze. Każda zmiana skórna pojawiającą się po ugryzieniu kleszcza musi zostać skonsultowana przez lekarza.

W Polsce, w czasach PRL-u, Światowy Dzień Zdrowia obchodzono jako Dzień Pracownika Służby Zdrowia w pierwszą niedzielę po 7 kwietnia. Aktualnie, w tym dniu obchodzone są dwa święta: Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia.

Występowanie Światowego Dnia zdrowia w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Wtorek07.04.2026Światowy Dzień Zdrowia 2026
Środa07.04.2027Światowy Dzień Zdrowia 2027
Piątek07.04.2028Światowy Dzień Zdrowia 2028
Sobota07.04.2029Światowy Dzień Zdrowia 2029
Niedziela07.04.2030Światowy Dzień Zdrowia 2030
Poniedziałek07.04.2031Światowy Dzień Zdrowia 2031
Środa07.04.2032Światowy Dzień Zdrowia 2032
Czwartek07.04.2033Światowy Dzień Zdrowia 2033

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 7 kwietnia