Pierwotna data Wyborów Prezydenckich była wyznaczona na 10 maja 2020 r. Wybory nie odbyły się w tym terminie - główną przyczyną była pandemia koronawirusa w połączeniu z politycznymi wojenkami polityków (świadomie dokonano znacznego uproszczenia). W pierwszym terminie o urząd Prezydenta RP ubiegało się 10 kandydatów. Liderem sondaży był urzędujący prezydent, choć z poparciem poniżej 50% - można było się spodziewać drugiej tury.
Pierwszym Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Gabriel Narutowicz. Pierwsze wybory prezydenta były dokonane przez Zgromadzenie Narodowe, czyli połączone izby Sejmu i Senatu. Wybór Narutowicza był dużym zaskoczeniem i wywołał duże protesty w kraju. To doprowadziło do powszechnych demonstracji i wręcz nagonki medialnej na wybranego Prezydenta RP. Gabriel Narutowicz pełnił funkcję Prezydenta zaledwie 5 dni, gdyż został zastrzelony 16 grudnia 1922 r. Kolejne Wybory Prezydenckie RP wygrali: Stanisław Wojciechowski, Józef Piłsudski (nie przyjął urzędu) i Ignacy Mościcki.
Pierwsze powszechne Wybory Prezydenckie zostały przeprowadzone dopiero 1990 r. Wygrał je Lech Wałęsa, który w drugiej turze zdobył pond 74% poparcie (prawie 7 mln głosów więcej od Stanisława Tymińskiego). Wybory w 1995 r. wygrał Aleksander Kwaśniewski, który w drugiej turze pokonał Lecha Wałęsę zdobywając około 650 tys głosów więcej przy 68% frekwencji. Kolejne wybory w 2000 r. wygrał także Aleksander Kwaśniewski zdobywając prawie 54% poparcie już w pierwszej turze wyborów. Jak dotąd jako jedyny pełnił Urząd Prezydenta przez dwie kadencje. Wybory w 2005 r. Wygrał Lech Kaczyński pokonując w drugiej turze Donalda Tuska, zdobywając ponad 1,2 mln głosów więcej. Prezydentura Lecha Kaczyńskiego zakończyła się przedwcześnie, gdyż Prezydent RP zginął w katastrofie samolotu na lotnisku w Smoleńsku w dniu 10 kwietnia 2010 r. Po opróżnieniu Urzędu Prezydenta zarządzono przedterminowe wybory, które wygrał Bronisław Komorowski. W drugiej turze pokonał Jarosława Kaczyńskiego zdobywają ponad 1 mln głosów więcej przy 55% frekwencji. Wybory prezydenckie w 2015 roku wygrał Andrzej Duda, pokonując urzędującego Prezydenta. Walka o głosy była bardzo wyrównana a o wyniku wyborów zdecydowała różnica nieco ponad 500 tys głosów przy nieco ponad 55% frekwencji (do wyborów poszło 17 mln wyborców).
Analiza dotychczasowych wyników wyborów prezydenckich pokazuje, że wraz z kolejnymi wyborami wzrasta znaczenie oddanych głosów, gdyż decydująca różnica o wyników wyborów jest coraz mniejsza. Zatem Twój głos ma znaczenie. Idź na wybory!
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony