Wybory Prezydenckie 2025

Do najbliższych Wyborów Prezydenckich zostało 327 dni, czyli 10 miesięcy i 23 dni.

W 2025 roku Wybory Prezydenckie zostały wyznaczone na 18 maja (niedziela).

Wybory Prezydenckie w Polsce zgodnie z Konstytucją odbywają co 5 lat i są zarządzane przez Marszałka Sejmu RP. Zarządzone na 2025 r. Wybory Prezydenckie odbędą się 18 maja. W Polsce praktycznie wszystkie wybory powszechne odbywają się zawsze w niedzielę.

Pierwotna data Wyborów Prezydenckich była wyznaczona na 10 maja 2020 r. Wybory nie odbyły się w tym terminie - główną przyczyną była pandemia koronawirusa w połączeniu z politycznymi wojenkami polityków (świadomie dokonano znacznego uproszczenia). W pierwszym terminie o urząd Prezydenta RP ubiegało się 10 kandydatów. Liderem sondaży był urzędujący prezydent, choć z poparciem poniżej 50% - można było się spodziewać drugiej tury.

Pierwszym Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Gabriel Narutowicz. Pierwsze wybory prezydenta były dokonane przez Zgromadzenie Narodowe, czyli połączone izby Sejmu i Senatu. Wybór Narutowicza był dużym zaskoczeniem i wywołał duże protesty w kraju. To doprowadziło do powszechnych demonstracji i wręcz nagonki medialnej na wybranego Prezydenta RP. Gabriel Narutowicz pełnił funkcję Prezydenta zaledwie 5 dni, gdyż został zastrzelony 16 grudnia 1922 r. Kolejne Wybory Prezydenckie RP wygrali: Stanisław Wojciechowski, Józef Piłsudski (nie przyjął urzędu) i Ignacy Mościcki.

Pierwsze powszechne Wybory Prezydenckie zostały przeprowadzone dopiero 1990 r. Wygrał je Lech Wałęsa, który w drugiej turze zdobył pond 74% poparcie (prawie 7 mln głosów więcej od Stanisława Tymińskiego). Wybory w 1995 r. wygrał Aleksander Kwaśniewski, który w drugiej turze pokonał Lecha Wałęsę zdobywając około 650 tys głosów więcej przy 68% frekwencji. Kolejne wybory w 2000 r. wygrał także Aleksander Kwaśniewski zdobywając prawie 54% poparcie już w pierwszej turze wyborów. Jak dotąd jako jedyny pełnił Urząd Prezydenta przez dwie kadencje. Wybory w 2005 r. Wygrał Lech Kaczyński pokonując w drugiej turze Donalda Tuska, zdobywając ponad 1,2 mln głosów więcej. Prezydentura Lecha Kaczyńskiego zakończyła się przedwcześnie, gdyż Prezydent RP zginął w katastrofie samolotu na lotnisku w Smoleńsku w dniu 10 kwietnia 2010 r. Po opróżnieniu Urzędu Prezydenta zarządzono przedterminowe wybory, które wygrał Bronisław Komorowski. W drugiej turze pokonał Jarosława Kaczyńskiego zdobywają ponad 1 mln głosów więcej przy 55% frekwencji. Wybory prezydenckie w 2015 roku wygrał Andrzej Duda, pokonując urzędującego Prezydenta. Walka o głosy była bardzo wyrównana a o wyniku wyborów zdecydowała różnica nieco ponad 500 tys głosów przy nieco ponad 55% frekwencji (do wyborów poszło 17 mln wyborców).

Analiza dotychczasowych wyników wyborów prezydenckich pokazuje, że wraz z kolejnymi wyborami wzrasta znaczenie oddanych głosów, gdyż decydująca różnica o wyników wyborów jest coraz mniejsza. Zatem Twój głos ma znaczenie. Idź na wybory!