Światowy Dzień Metrologii 2023

Obchody Światowego Dnia Metrologii były 12 dni temu.

W 2023 roku obchody Światowego Dnia Metrologii przypadły na 20 maja (sobota).

Święto Miar i Wag (Światowy Dzień Metrologii) przypada w rocznicę Konwencji Metrycznej z 1875 roku – 20 maja. Traktat podpisany tego dnia ujednolicił system metryczny na świecie. Polska podpisała konwencję w 1925 roku.


Święto metrologii

Metrologia, bo tak inaczej nazywa się naukę o miarach i wagach, to nauka zajmująca się pomiarami i ich wynikami. Jej podstawą są jednostki miar. Najpowszechniejszym używanym standardem jest układ SI. Jest to znormalizowany układ jednostek miar zatwierdzony w 1960 (później modyfikowany) przez Generalną Konferencję Miar. Jakie jednostki znajdziemy w układzie SI? Np. amper, sekundę, metr, kilogram czy mol – jednym słowem wszystko, co policzalne. Dzięki układowi wiemy np. ile to metr. Jego definicja została ustalona we Francji w 1791 roku. Jest to 1/10 000 000 odległości mierzonej wzdłuż południka paryskiego od równika do bieguna.


Może wydawać nam się, że wagi i miary nie są ważną częścią życia, ale napotykamy się na nie każdego dnia – kupując warzywa w warzywniaku, tankując paliwo, patrząc na zegarek czy stając na wagę. Dzięki ujednoliconemu systemowi możemy mieć pewność, że nasz kilogram to tyle samo, co kilogram w Bangladeszu, a nasza minuta trwa tyle samo co minuta w Australii.


W Dzień Miar i Wag dowiedz się … jak kiedyś ważyło się kurę

Te i wiele innych ciekawostek możemy np. poznać we Wrocławskiej Kolekcji Miar i Wag. Wrocław może poszczycić się największą kolekcją w Europie – w ich zbiorach znajduje się aż 10 000 miar i wag.