Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów 2024

Obchody Międzynarodowego Dnia Mycia Samochodów były 29 dni temu.

W 2024 roku obchody Międzynarodowego Dnia Mycia Samochodów przypadły na 19 maja (niedziela).

19 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów. W Polsce główne obchody święta odbywają się w Katowicach, zaś organizatorem akcji jest jedna z ogólnopolskich sieć niezależnych sprzedawców części i serwisów samochodowych.

Podstawowym celem Dnia jest promowanie dbania o czystość samochodu w zapewnieniu bezpieczeństwa. Brudne lusterka, wycieraczki, szyby utrudniają widoczność na drodze, a zaniedbana karoseria przyspiesza proces korozji. Również zabrudzenia na podzespołach mogą uniemożliwić prawidłową pracę lub spowodować uszkodzenia części samochodowych. Wiele kierowców nie zdaje sobie sprawy, że za zaniedbany pojazd może otrzymać mandat. W sytuacji, gdy samochód nie spełnia określonych wymagań prawnych, policja ma prawo do wręczenia mandatu wysokości nawet kilkuset złotych. Także kary czekają za brudne tablice rejestracyjne, nadmierny hałas i wydzielanie zwiększonej ilości spalin samochodowych. Tak więc dbanie o auto, nie tylko od święta, przyczyni się do zwiększonego bezpieczeństwa na drodze.

Na rynku, wiele producentów oferuje szeroki wybór produktów do pielęgnacji samochodu w bardzo dobrej jakości i po przystępnej cenie. Na stronach internetowych można odnaleźć wiele rad dotyczących pielęgnacji karoserii, wnętrza lub poszczególnych części samochodu. Kompleksowa opieka nad pojazdem powinna obejmować szereg działań dotyczących każdego elementu samochodu. Wszystkie części tworzą całość, dzięki której można bezpiecznie podróżować.

W trakcie obchodów Międzynarodowego Dnia Mycia Samochodów organizowane są wydarzenia uświadamiające kierowców o znaczeniu wymieniania zużytych części. Według danych w Polsce istnieje około 4000 myjni samochodowych, zaś na jedną przypada około 5000 aut, czyli o wiele więcej niż w Niemczech lub Wielkiej Brytanii. Coraz częściej pojawiają się miejsca, które zapewniają kompleksową pielęgnacje samochodu o wysokim standardzie. O wiele więcej osób korzysta z tak zwanych myjni bezdotykowych niż w poprzednich latach. Zadbany samochód jest wizytówką kierowcy, więc mycie i sprzątanie go powinno być wykonywane regularnie.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Mycia Samochodów w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek19.05.2022Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów 2022
Piątek19.05.2023Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów 2023
Poniedziałek19.05.2025Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów 2025
Wtorek19.05.2026Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów 2026
Środa19.05.2027Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów 2027
Piątek19.05.2028Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów 2028
Sobota19.05.2029Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów 2029
Niedziela19.05.2030Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 19 maja