Dzień Mostowca 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Mostowca zostało 86 dni, czyli 2 miesiące i 25 dni.

W 2024 roku Dzień Mostowca przypada na 18 maja (sobota).

Dzień Mostowców obchodzony jest 18 maja. Święto zostało ustanowione na mocy Zarządu Związku Mostowców Rzeczpospolitej Polskiej. Do wydarzenia, w którym uczestniczyły osoby związane z budową mostów oraz miłośnicy tych konstrukcji architektonicznych, pierwszy raz doszło w 2013 roku.

Związek Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej został powołany do życia 24 czerwca 1991 roku w Skrzynkach koło Poznania. Do Stowarzyszenia należy około 1300 członków zarejestrowanych w kilkunastu oddziałach. Pośród członków organizacji znajdują się osoby wysoko wykwalifikowane, które również zawodowo zajmują budową mostów. Do głównych celów działalności Związku Mostowców RP należy między innymi reprezentacja środowiska zawodowego, doskonalenie zawodowe członków, wzajemna informacja o stanie techniki i osiągnięciach w kraju i za granicą w zakresie mostownictwa, rozwijanie postaw etycznych w działaniu zawodowym i obywatelskim oraz integracja środowiska mostowców w skali krajowej i międzynarodowej i włączanie go w nurt rozwoju europejskiego oraz światowego.

Mosty stanowią obiekt zainteresowania wielu miłośników tych konstrukcji architektonicznych. Do największych mostów w Polsce należą most Solidarności w Płocku, most Rędziński we Wrocławiu oraz most Siekierkowski w Warszawie. Największy polski most łukowy znajduje się w Toruniu. Most nosi imię gen. Elżbiety Zawackiej, legendarnej kurierki AK i jedynej kobiety z organizacji „cichociemnych”. Stalowy most posiada dwa przęsła łukowe po 270 m długości każde, które dodatkowo wsparte są na jednej podporze na środku rzeki. Przeprawa o szerokości 30 m ma dwie jezdnie, a na każdej z nich znajdują się pasy ruchu. Cała trasa mostowa wraz z dojazdami wynosi 4,1 km długości. W trakcie budowy mostu do najbardziej skomplikowanych czynności była operacja związana z transportem z brzegu przęseł łukowych, z których każde posiada 270 m długości, 50 m wysokości i waży 2,75 tys. ton.