Ogólnopolski Dzień Bliźniąt 2024

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Bliźniąt były 29 dni temu.

W 2024 roku obchody Ogólnopolskiego Dnia Bliźniąt przypadły na 19 maja (niedziela).

19 maja przypada święto, które powinno być celebrowane podwójnie – w końcu to Dzień Bliźniąt! Ponieważ bliźniaki muszą zawsze dzielić swoje urodziny, to ten dzień, będzie idealną okazją do kolejnych celebracji.


Bliźniaki to jeden na 80 porodów

Przynajmniej tak statystyki wyglądają w Polsce. Większe szanse na taką ciążę mają matki po 30 roku życia, albo te, które korzystają z leków na płodność. Oczywiście o ciąży mnogiej decyduje też genetyka – jeżeli w rodzinie któregoś z rodziców pojawiały się bliźniaki, to mają oni duże szanse na podwójne szczęście. Szansa na bliźniaki wzrasta też z każdym kolejnym porodem.

Bliźniaki dzielimy na te jedno- i dwujajowe. Pierwsze z nich to praktycznie naturalnie występujące klony. Zawsze są tej samej płci i mają ten sam wygląd. Rodzeństwo jednojajowe często ma też podobny charakter, a nawet może zapadać na takie same choroby. Bliźniaki jednojajowe powstają w wyniku zapłodnienia jednej zygoty przez jeden plemnik, a następnie podziału na dwa osobne płody.


Rodzeństwo dwujajowe może mieć różną płeć i różny wygląd. Taka ciąża powstaje w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych przez dwa plemniki.

Bliźniaki, chociaż nie tak rzadkie jak może nam się wydawać, cały czas zaskakują naukowców. Najlepszym przykładem jest rodzeństwo z Australii, które nie jest ani przykładem bliźniaków jednojajowych, ani dwujajowych. W ich przypadku jedna komórka jajowa została zapłodniona równocześnie przez dwa plemniki. Lekarze odkryli tę nieprawidłowość, kiedy bliźniaki uznawane za jednojajowe podczas USG okazały się... chłopcem i dziewczynką. Niektóre komórki mają materiał genetyczny pochodzący z jednego plemnika, a inne z drugiego. Dzieci mają identyczny materiał genetyczny ze strony matki, jednak różnią się DNA ze strony ojca. Chociaż ten przypadek jest niezwykle rzadki, to zdarzają się też przypadki bliźniaków różniących się rasami – jedno jest rasy kaukaskiej, drugie posiada czarną skórę.

Inny fenomen można zaobserwować w miasteczku w Brazylii. Nazywane „miastem bliźniaków” Candido Godoi może pochwalić się ciążą mnogą raz na 10 porodów! Jest to najwyższy odsetek na świecie, którego naukowcy nie potrafią wyjaśnić. Zwłaszcza że to nie koniec niespodzianek – większość urodzonych tam bliźniaków ma niebieskie oczy i blond włosy, co w Brazylii nie jest zbyt częste. Ten przykład pokazuje, że bliźniaki mogą mieć jeszcze wiele tajemnic.

Występowanie Ogólnopolskiego Dnia Bliźniąt w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek19.05.2022Ogólnopolski Dzień Bliźniąt 2022
Piątek19.05.2023Ogólnopolski Dzień Bliźniąt 2023
Poniedziałek19.05.2025Ogólnopolski Dzień Bliźniąt 2025
Wtorek19.05.2026Ogólnopolski Dzień Bliźniąt 2026
Środa19.05.2027Ogólnopolski Dzień Bliźniąt 2027
Piątek19.05.2028Ogólnopolski Dzień Bliźniąt 2028
Sobota19.05.2029Ogólnopolski Dzień Bliźniąt 2029
Niedziela19.05.2030Ogólnopolski Dzień Bliźniąt 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 19 maja