Dzień Badań Klinicznych 2023

Do najbliższych obchodów Dnia Badań Klinicznych zostało 106 dni, czyli 3 miesiące i 17 dni.

W 2023 roku Dzień Badań Klinicznych przypada na 20 maja (sobota).

20 maja obchodzone jest święto badań klinicznych. Data ta celebruje dzień w 1747, kiedy James Lind rozpoczął pierwsze badania kliniczne, przypominające te współczesne. Badania kliniczne są niezwykle ważne dla rozwoju medycyny i szukania nowych metod leczenia pacjentów.


Pierwsze badania kliniczne dotyczyły szkorbutu

W 1747 roku James Lind postanowił znaleźć przyczyny zachorowania na szkorbut. W tym celu zebrał 12 marynarzy, a więc grupę, która najczęściej zapadała na tę chorobę. Podzielił ich na 6 grup i testował na nich różne rodzaje suplementacji. Mowa tutaj oczywiście nie o tabletkach, a o litrze cydru dziennie, 25 mililitrów witriolu, octu, słonej wody, dwóch pomarańczy i cytryny. Ponieważ szkorbut wynika z niedoboru witaminy C, najlepsze efekty dały oczywiście cytrusy. Te badania pozwoliły na ustalenie związku pomiędzy szkorbutem a brakiem owoców diecie. Badania Linda uważane są za pierwsze badania kliniczne, ponieważ były kontrolowane i rejestrowane.

Święto obchodzone jest od 2005 roku – zostało zapoczątkowane przez europejską sieć ośrodków prowadzących badania kliniczne (ECRIN). Współcześnie co roku rejestruje się aż 17 tysięcy badań klinicznych. W tej dziedzinie przodują Stany Zjednoczone, Kanada i Europa Zachodnia. Badania kliniczne są konieczne przed wprowadzeniem na rynek każdego nowego leku albo terapii. Oczywiście takie badania poprzedzają testy w laboratorium i badania na zwierzętach. Szacuje się, że wprowadzenie nowego leku na rynek może kosztować nawet 866 milionów dolarów!

W Polsce każdego roku rejestrowanych jest 500 nowych badań klinicznych. Najczęstsze dziedziny to onkologia, kardiologia, reumatologia i immunologia. Szacuje się, że w testach bierze udział od 30 do 50 tysięcy pacjentów. Ponieważ dostęp do innowacyjnych metod leczenia jest w Polsce na stosunkowo niskim poziomie, to wiele osób traktuje badania jako szansę na nową formę leczenia.


Dzień Badań Klinicznych to dzień nadziei

To święto daje nam nadzieję na świat, w którym choroby zabierające co roku miliony ludzi, przestaną być wyrokiem. Warto dowiedzieć się jakie badania kliniczne są w tej chwili prowadzone: naukowcy pracujący nad lekarstwem na nowotwory, otyłość czy alergie.