Dzień Dobrych Uczynków 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Dobrych Uczynków zostały 223 dni, czyli 7 miesięcy i 11 dni.

W 2025 roku Dzień Dobrych Uczynków przypada na 19 maja (poniedziałek).

Dzień Dobrych Uczynków pierwszy raz został zorganizowany w 2005 roku. Od tego czasu, coraz więcej osób przyłącza się do wspólnego świętowania. Inicjatorem obchodów Dnia jest Fundacja Ekologiczna Arka wraz z partnerami.

Fundacja Arka została założona w 2005 roku przez Wojciecha Owczarza. Celem działalności Fundacji jest propagowanie wiedzy ekologicznej w społeczeństwie. Organizacja w swoje działania włącza dzieci i młodzież, a także jest inicjatorem akcji edukacyjnych. Fundacja nawiązuje relacje z samorządami, mediami, przedstawicielami kultury, leśnikami, czy innymi stowarzyszeniami ekologicznymi. Do obszaru działań organizacji należy upowszechnianie wiedzy dotyczącej ochrony przyrody i promowanie postaw ekologicznych. Fundacja jest pomysłodawcą programów: „Kochasz dzieci nie pal śmieci”, „Kwiaty zamiast śmieci”, „Pomóż potrąconym” oraz organizuje akcje edukacyjne: „Dzień dobrych uczynków”, „Choinki nadziei”, „Dzień czystego powietrza”, „Śmieciobranie”, „Segregujesz-zyskujesz”.

W Dniu Dobrych Uczynków, organizatorzy zachęcają do podejmowania różnych działań na rzecz ludzi, zwierząt i przyrody. Do wspólnego świętowania przyłączają się wszystkie osoby chętne, dla których Dzień jest nie tylko okazją do niesienia pomocy ale staje się powodem do zmiany własnych przyzwyczajeń oraz nawyków. Obchody święta dążą do uwrażliwiania społeczeństwa na otoczenie oraz zachęcają do bezinteresownych gestów. Według organizatorów, święto promuje wzorcowe postawy obywatelskie i społeczne oraz wolontariat.

W jaki sposób można świętować Dzień Dobrych Uczynków? Warto zwrócić szczególną uwagę na potrzeby najbliższego otoczenia, może np. sąsiedzi potrzebują drobnej pomocy w codziennych sytuacjach? Inną możliwością jest zorganizowanie grupy chętnych osób w celu posadzenia kilku drzew lub kwiatów na okolicznych trawnikach. Każda szczera pomoc udzielana potrzebującej osobie posiada wyjątkowe znaczenie i kształtuje trwałe wartości w społeczeństwie. Dzień Dobrych Uczynków staje się integrującym świętem wszystkich osób, dla których gest pomocy staje się symbolem trwałych więzi społecznych.