Europejski Dzień Morza 2024

Obchody Europejskiego Dnia Morza były 29 dni temu.

W 2024 roku obchody Europejskiego Dnia Morza przypadły na 20 maja (poniedziałek).

Dzień Morza to święto obchodzone 20 maja w całej Unii Europejskiej. Tego dnia doceniamy wpływ mórz i oceanów na nasze życie.


Dzień dla morza i o morzu

To okazja do rozmowy wśród miłośników, decydentów i firm, których działalność ma wpływ na wody, które nas otaczają. Tego dnia odbywają się warsztaty, spotkania, konferencje i konkursy o tematyce mórz. Poruszane są tematy ochrony wody przed zanieczyszczeniami, ale też najlepszych sposobów jej wykorzystania. Święto powstało w 2008 roku z inicjatywy szefów Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej.


Święto ma duże znaczenie dla naszego kraju, który przecież ma dostęp do jednego z najmłodszych i najmniej zasolonych mórz świata - Morza Bałtyckiego. Nasz zbiornik wodny powstał z wód topniejącego lodowca. Z powodu swojego położenia – Morze Bałtyckie jest otoczone przez 9 państw, zamieszkałych przez 85 milionów ludzi – jego wody są wysoce zanieczyszczone. Wpływa na to ma wiele czynników. Na terenie naszego morza odbywa się intensywne rybołówstwo, transport, spływają do niej zanieczyszczenia, na wybrzeżach rozwija się turystyka.


Dlatego tak ważne są wspólne rozmowy, podczas których należy szukać rozwiązań chroniących wody Morza Bałtyckiego, ale też zwierzęta, które w nim żyją. Chodzi przede wszystkim o 3 rodzaje fok: szarą, pospolitą i obrączkowaną. Dzięki działaniom krajów nadbałtyckich, foki, które jeszcze kilkanaście lat temu stały na granicy wyginięcia, zniknęły z listy gatunków zagrożonych. Niestety dalej w niebezpieczeństwie jest morświn. Jego największym problemem, podobnie jak dla fok, są sieci rybackie. Statki pływające po wodach zaburzają ich zmysł echolokacji, przez co nie są one w stanie zauważyć zagrożenia. Sieci widmo pozostawione przez rybaków powodują śmierć wielu zwierząt, nie tylko łapiąc je w swoje sidła. Sieci rozkładając się tworzą mikroplastik, który dostaje się do łańcucha pokarmowego zwierząt, a tym samym na nasze stoły.


Jak możemy pomóc morzom?

Zaśmiecone plaże przekładają się na zaśmiecone morze. Właśnie dlatego tak ważne jest utrzymanie porządku podczas naszego pobytu na wybrzeżu. Branie udziału w akcjach sprzątania, zmniejszenie ilości zużywanego plastiku, kupowanie ryb ze źródeł zrównoważonego połowu – opcji jest wiele, a wybór chociaż jednej z nich wpłynie pozytywnie na stan naszego ukochanego morza.

Występowanie Europejskiego Dnia Morza w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek20.05.2022Europejski Dzień Morza 2022
Sobota20.05.2023Europejski Dzień Morza 2023
Wtorek20.05.2025Europejski Dzień Morza 2025
Środa20.05.2026Europejski Dzień Morza 2026
Czwartek20.05.2027Europejski Dzień Morza 2027
Sobota20.05.2028Europejski Dzień Morza 2028
Niedziela20.05.2029Europejski Dzień Morza 2029
Poniedziałek20.05.2030Europejski Dzień Morza 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 maja