Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego 2023

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Lekarza Rodzinnego zostało 107 dni, czyli 3 miesiące i 18 dni.

W 2023 roku Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego przypada na 19 maja (piątek).

Światowy Dzień Lekarza Rodzinnego (ang. World Family Doctor Day) obchodzony jest corocznie 19 maja. Po raz pierwszy został ogłoszony przez WONCA (Światową Organizację Lekarzy Rodzinnych) w 2010 roku i stał się dniem, w którym podkreślono rolę i wkład lekarzy rodzinnych w systemach opieki zdrowotnej na całym świecie. Wydarzenie jest doskonałą okazją do uznania kluczowej roli tej specjalizacji w zapewnianiu osobistej, kompleksowej i ciągłej opieki zdrowotnej dla wszystkich pacjentów. Jest to także okazja do uczczenia postępów w medycynie rodzinnej i specjalnego wkładu lekarzy rodzinnych na całym świecie.

Światowa Organizacja Lekarzy Rodzinnych to organizacja, której międzynarodowy akronim WONCA pochodzi od pierwszych pięciu inicjałów pełnej nazwy Światowej Organizacji Narodowych Uczelni, Akademii i Stowarzyszeń Naukowych Lekarzy Ogólnych / Lekarzy Rodzinnych (ang. World Organization of National Colleges, Academies and Academic Associations of General Practitioners/Family Physicians). Ta organizacja non-profit została założona w 1972 r. i obecnie ma 118 organizacji członkowskich reprezentujących około 500 000 lekarzy rodzinnych w ponad 130 krajach i terytoriach na całym świecie. Polskim członkiem WONCA jest Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, które zrzesza około 4,5 tys lekarzy rodzinnych.
Misją WONCA jest poprawa jakości życia narodów świata poprzez definiowanie i promowanie jej wartości, a także przez wspieranie i utrzymywanie wysokich standardów opieki w praktyce ogólnej i medycynie rodzinnej.