Dzień La Rioja 2024

Do najbliższych obchodów Dnia La Rioja zostało 186 dni, czyli 6 miesięcy i 3 dni.

W 2024 roku Dzień La Rioja przypada na 9 czerwca (niedziela).

Dzień La Rioja (Día de La Rioja) to święto upamiętniające podpisanie przez króla Juana Carlosa I statutu autonomii w dniu 9 czerwca w 1982 roku. Mieszkańcy tego malowniczego regionu co roku celebrują to wydarzenie.

La Rioja – kraina wina i klasztorów

Prowincja La Rioja położona jest w północnej części kraju, graniczy m. in. z krajem Basków i Nawarrą. Przez setki lat (pierwsze plemiona zamieszkiwały te tereny już w III wieku) była obszarem, na którym spotykały się różne kultury i cywilizacje, a same tereny były areną licznych walk. Dziś La Rioja jest znana przede wszystkim z wyśmienitego wina, jednego z najstarszych w Hiszpanii. W prowincji znajduje się ponad 700 winnic i zakładów związanych z produkcją tego napoju. Inny symbol La Rioja to średniowieczne klasztory, wpisane na listę dziedzictwa UNESCO oraz … dinozaury. Dla Paleontologów to jedno z najcenniejszych terytoriów, na których zachowały się ślady tych prehistorycznych stworzeń. Region zachwyca też przyrodą i malowniczymi krajobrazami. Jest drugą najmniejszą autonomiczną wspólnotą w Hiszpanii i ma najmniejszą populację. Stolicą i miastem o największej liczbie mieszkańców jest Logroño.

Dzień La Rioja

Dzień La Rioja przypada 9 czerwca, co jest upamiętnieniem nadanie statusu autonomicznej wspólnoty przez króla Juana Carlosa I. Było to wielkie wydarzenie dla mieszkańców, bowiem wcześniej planowano przyłączyć ich tereny do sąsiednich prowincji - Kraju Basków, Nawarry lub Aragonii. Ludzie z La Rioja jednak odmówili, argumentując to, że są oni odrębnym społeczeństwem, z własną tradycją i kulturą. W 1980 roku utworzono tzw. „zgromadzenie 32”, składające się z 24 deputowanych prowincjalnych i 8 parlamentarzystów – przygotowali oni projekt statutu, który podpisano 8 maja 1981 roku w klasztorze San Millán de Yuso (stąd popularna nazwa Statutu San Millán). Oficjalnie został zatwierdzony przez króla 9 czerwca 1982 roku.

Día de La Rioja to niezależne święto państwowe, szkoły, firmy i biura w tym regionie są zamknięte. W ramach obchodów odbywają się m. in. koncerty muzyczne, zawody sportowe, wystawy artystów z La Rioja. Nie może oczywiście zabraknąć degustacji wina i wspólnego posiłku, opartego na lokalnych potrawach. W dniu święta prowincji wiele osób wywiesza flagę La Rioja, na której umieszczone są wspomniane wcześniej jej symbole. Składa się ona z czterech poziomych pasów – kolor czerwony odnosi się do wina, biały to rzeki i niebo, zielony reprezentuje pola, sady, góry i lasy, natomiast żółty podkreśla wyjątkowość zabytków.

9 czerwca w San Millán de la Cogolla odbywa się uroczystość, w której Prezydent La Rioja wręcza medale zasłużonym obywatelom lub instytucjom La Rioja. To najwyższe odznaczenie, które może przyznać rząd tej prowincji.

Występowanie Dnia La Rioja w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek09.06.2022Dzień La Rioja 2022
Piątek09.06.2023Dzień La Rioja 2023
Poniedziałek09.06.2025Dzień La Rioja 2025
Wtorek09.06.2026Dzień La Rioja 2026
Środa09.06.2027Dzień La Rioja 2027
Piątek09.06.2028Dzień La Rioja 2028
Sobota09.06.2029Dzień La Rioja 2029
Niedziela09.06.2030Dzień La Rioja 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

La Rioja

Święta i obchody w kolejnych dniach po 9 czerwca