Kim jest przyjaciel? To druga osoba, dla której jesteśmy cenniejsi niż największe skarby. To człowiek, który dostrzega w nas to, czego my sami nie zauważamy. Dziś w dobie portali społecznościowych prawdziwa przyjaźń jest na wagę złota. Według ekspertów nasze kontakty można porównać do kręgu, w którym każda osoba ma przydzielone funkcje. Grono znajomych nie powinno przekraczać około 150 osób. W kręgu, najważniejsze jest jądro, które składa się z 3 – 5 najbardziej zaufanych przyjaciół i członków rodziny. Do tych osób najczęściej zwracamy się w potrzebie i darzymy ich największym zaufaniem. Kolejny krąg składa się z 15 dalszych przyjaciół i bliższych znajomych. W kolejnych kręgach zażyłość jest o wiele mniejsza niż w poprzednich grupach. Krąg znajomych składający się ze 150 ludzi, nazwany jest liczbą Dunbara.
A ilu „przyjaciół” można mieć w sieci?, Jakiś czas temu tygodnik „The Economist” wraz z socjologiem pracującym dla Facebooka, dr Cameronem Marlowem sprawdzili średnią ilość znajomych przeciętnego użytkownika portalu społecznościowego. Jak się okazało, przeciętny amerykański użytkownik posiadał około 120 znajomych. Kobiety komentowały i lubiły aktywność 10 osób, zaś mężczyźni – 7 osób. A poza siecią wirtualną prawie 60% naszego wolnego czasu poświęcamy tylko 4-5 osobom. Nasze najbliższe otoczenie ma ogromny wpływ na naszą osobowość oraz podejmowane decyzje. Przyjaźń jest cennym darem, o który należy dbać i pielęgnować. W skali całego życia możemy mieć tylko kilku prawdziwych przyjaciół. Przyjaźń wymaga większej pracy oraz poświęcenia niż w przypadku rodziny, która zazwyczaj jest z nami bez względu na sytuacje życiowe. Co może zagrozić przyjaźni? Brak czasu, zainteresowania oraz uwaga – miłość. Miłość, mimo, ze jest najpiękniejszym uczuciem to może zburzyć naszą przyjaźń. Gdy zakochujemy się, poświęcamy nasz wolny czas ukochanej osobie, zapominając o potrzebach przyjaciół. A tak jak twierdził Seneka Młodszy: „Przyjaźń zawsze jest pożyteczna, a miłość często bywa szkodliwa”.
Nie znamy genezy powstania Dnia Przyjaciela. Wiem natomiast, że ONZ powołał święto o podobny charakterze - Międzynarodowy Dzień Przyjaźni. Święto to jest obchodzone corocznie 30 lipca od 2001 roku.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony