Wniebowzięcie NMP w Niemczech 2024

Do najbliższych obchodów Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niemczech zostało 109 dni, czyli 3 miesiące i 17 dni.

W 2024 roku Wniebowzięcie NMP w Niemczech przypada na 15 sierpnia (czwartek).

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podobnie jak wiele innych religijnych wydarzeń w Niemczech, ma własne unikatowe tradycje. Jedną z nich jest procesja statków po Jeziorze Bodeńskim.


Spór o Wniebowzięcie

Uroczystość Wniebowzięcia NMP zalicza się do najstarszych świąt maryjnych w Kościele, tradycja obchodów sięga V wieku i jest rozpowszechniona w całym chrześcijaństwie. Święto jest dla katolików okazją do uczczenia wiary, że Bóg przyjął Dziewicę Maryję do nieba. Przez te setki lat nikt jednak nie potrafił stwierdzić, jak dokładnie wyglądało Wniebowzięcie żony Józefa i matki Chrystusa. W Nowym Testamencie nie ma informacji o jej ostatnich dniach życia ani o śmierci. Nawet kiedy 1 listopada 1950 roku papież Pius XII oficjalnie ogłosił tajemnicę wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą jako dogmat wiary, nie wskazał jednoznacznie czy Maryja umarła, czy też wstąpiła do niebieskiego królestwa „zasypiając”. Jest to przedmiotem odwiecznych dyskusji teologów i duchownych, i tak będzie jeszcze długo, bowiem nie zanosi się na to, by pojawiły się jakieś nowe dowody. Wiadomo tylko, że gdy Apostołowie otworzyli grób świętej, znaleźli w nim jedynie świeże kwiaty. Dlatego właśnie jednym ze zwyczajów Wniebowzięcia NMP jest błogosławienie ziół, a w naszym kraju 15 sierpnia znane jest jako Święto Matki Boskiej Zielnej.


Maria Himmelfahrt w Niemczech
W Niemczech Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny nazywa się Maria Himmelfahrt i jest to święto państwowe w Kraju Saary i niektórych częściach Bawarii. Najpowszechniejsze obyczaje z nim związane to nabożeństwa podczas których błogosławi się zioła oraz procesje.


- Konsekracja ziół

Niemcy uczestniczą w specjalnych nabożeństwach, które 15 sierpnia ogłaszają kościelne dzwony. W wielu świątyniach, szczególnie w południowej części kraju są to tzw. „msze papieskie”. Oznacza to, że msza może być odprawiana tylko przez kapłana, który ma przywilej noszenia pontyfikatów, czyli insygniów wyższych dostojników kościelnych. Zwykle są to opaci lub biskupi.

Jedną z tradycji Maria Himmelfahrt jest konsekracja ziół. W wielu parafiach kobiety wiją ozdobne kompozycje nawet z kilkudziesięciu gatunków ziół i roślin leczniczych, które następnie święcone są podczas mszy. Zgodnie z tradycją bukiet składa się z siedmiu głównych ziół. Należą do nich piołun, rumianek, ziele dziurawca, szałwia, dziewanna, babka lancetowata i arnika. Bukiety ziół symbolizują zarówno szacunek dla dzieła stworzenia, jak i zwrócenie się Boga do człowieka. Wierni zanoszą je później do domu aby zapobiegały chorobom i innym nieszczęściom. Zgodnie z dawnymi obyczajami pierwsze dojrzałe orzechy włoskie lub laskowe nazywane są orzechami Marii (Mariennuesse) i obdarowywuje się nimi dzieci.

15 sierpnia jest dla rolników dniem szczególnym. Zgodnie ze starym niemieckim przysłowiem „gdy w dzień Wniebowstąpienia świeci słońce, można spodziewać się obfitego owocobrania i słodkich winogron”. Oznacza to, że Maryja błogosławi niebo i ziemię, faunę i florę. Rolnicy pamiętają więc, by 15 sierpnia oddać hołd matce Jezusa.


- Procesje

W południowych regionach Niemiec po nabożeństwie w wielu miejscach organizowane są procesje. Największa ma miejsce w znanym ośrodku pielgrzymkowym Maria Vesperbild, w Szwabii – Bawarii. Bierze w niej udział nawet kilkanaście tysięcy osób. Przedmiotem kultu jest wizerunek Matki Bożej Bolesnej znajdujący się w miejscowym kościele. Procesja światła ze świecami biegnie przez las do groty Matki Bożej. W tym miejscu lokalni katolicy, przygotowują zawsze kwiatowy dywan.

Innym miejscem, w którym bardzo uroczyście obchodzi się Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest Warendorf w Münsterland. Od 1640 roku odbywają się tam pielgrzymki do obrazów łaski w kościołach św. Mari i św. Wawrzyńca. Corocznie organizowany jest również festyn, którego atrakcją są m. in. lokalne produkty i uroczysta iluminacja dziewięciu łuków maryjnych.

Jednym z ciekawszych wydarzeń związanych z obchodami Maria Himmelfahrt w Niemczech jest procesja statków po Jeziorze Bodeńskim. W latach siedemdziesiątych pochodzący z Włoch i mieszkający w Bludenz stolarz Ferdinand Andreatta, na granicy granicy między Niemcami, Austrią i Szwajcarią postawił małą replikę Madonny z Fatimy. W 1979 roku zainicjował procesję statkową, która z roku na rok stawała się coraz większa. Obecnie udział w niej bierze 6 statków, które przewożą około 3-4 tysięcy pielgrzymów. Procesja rozpoczyna się o ósmej wieczorem i kończy o dziesiątej. Podczas rejsu odmawiana jest modlitwa różańcowa oraz śpiewa się pieśni ku chwale Matki Boskiej. Punktem kulminacyjnym jest wygłoszenie mowy oraz błogosławieństwo ziołowe przez duchownego na samym środku Jeziora Bodeńskiego. Na cześć Matki Bożej odbywa się też pięciominutowy pokaz sztucznych ogni. Statki są odświętnie udekorowane kwiatami, a na dziobie każdego z nich znajduje się krzyż i posąg Marii z Fatimy.

Wraz z Maria Himmelfahrt w Niemczech rozpoczyna się okres 30 dni, w którym odbywają się procesje maryjne. Od tego dnia wierni nawiedzają sanktuaria maryjne i uczestniczą w specjalnych nabożeństwach poświęconych Matce Bożej.

Występowanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Niemczech w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek15.08.2025Wniebowzięcie NMP w Niemczech 2025
Sobota15.08.2026Wniebowzięcie NMP w Niemczech 2026
Niedziela15.08.2027Wniebowzięcie NMP w Niemczech 2027
Wtorek15.08.2028Wniebowzięcie NMP w Niemczech 2028
Środa15.08.2029Wniebowzięcie NMP w Niemczech 2029
Czwartek15.08.2030Wniebowzięcie NMP w Niemczech 2030
Piątek15.08.2031Wniebowzięcie NMP w Niemczech 2031
Niedziela15.08.2032Wniebowzięcie NMP w Niemczech 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Regiony

Święto jest obchodzone tylko w wybranych regionach kraju:

Bawaria i Saara

Święta i obchody w kolejnych dniach po 15 sierpnia