Światowy Dzień Tarczycy 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Tarczycy zostało 155 dni, czyli 5 miesięcy i 4 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Tarczycy przypada na 25 maja (niedziela).

Światowy Dzień Tarczycy to święto, którego głównym przesłaniem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia tego organu. Odpowiada on za wydzielanie ważnych hormonów, regulujących pracę całego ciała. Wszelkie zaburzenia mają wysokie szanse wyleczenia, jednak konieczna jest szybka i właściwa diagnoza.

Historia Światowego Dnia Tarczycy


Początki Światowego Dnia Tarczycy (World Thyroid Day) sięgają 2007 roku, kiedy podczas kongresu Europejskiego Stowarzyszenia Tarczycy (ETA, European Thyroid Association) w Lipsku postanowiono powołać do życia święto dotyczące działania tego organu. Wybrano datę 25 maja, która upamiętnia powstanie ETA (25 maja 1965 roku), poza tym w niektórych krajach skandynawskich w tym dniu obchodzony już był narodowy dzień świadomości tarczycy. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku, rok później dodatkowo rozszerzono akcję, uchwalając Międzynarodowy Tydzień Świadomości obchodzony w tygodniu następującym po Światowym Dniu Tarczycy.

Święto ma być zachętą dla wszystkich organizacji i podmiotów zajmujących się tarczycą o organizowanie 25 maja spotkań ze społeczeństwem, pacjentami i mediami w celu zwrócenia uwagi na problemy związane z chorobami tego organu. Są to przede wszystkim nowotwory oraz niedoczynność i nadczynność tarczycy.

Światowy Dzień Tarczycy oparto o pięć głównych celów:
– Zwiększenie świadomości na temat zdrowia tarczycy.
– Promowanie wiedzy o postępie w leczeniu chorób tarczycy.
– Zwrócenie uwagi społeczeństwa na rozpowszechnianie się chorób tarczycy.
– Skoncentrowanie się na pilnej potrzebie programów edukacyjnych i profilaktycznych.
– Poszerzanie świadomości na temat nowych metod leczenia.

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy odbywają się konferencje, konsultacje online, wiele placówek medycznych oferuje bezpłatne lub tańsze pakiety badań.

Tarczyca – charakterystyka organu


Tarczyca u człowieka znajduje się w przednio-dolnej części szyi. Zbudowana jest z dwóch płatów bocznych, które łączy węzina. Jest organem odpowiedzialnym za produkcję hormonów, regulującym przemianę materii w naszym organizmie oraz wpływającym na pracę wszystkich tkanek i narządów. Są to tyroksyna (T4) oraz trójjodotyronina (T3), Jeśli hormony nie są wydzielane w odpowiedniej dawce, może to mieć wpływ na całe ciało - układ pokarmowy, krwionośny, rozrodczy i nerwowy.

Kobiety w ciąży szczególnie powinny kontrolować poziom hormonów tarczycy, gdyż ich niedobór może być przyczyną niedorozwoju centralnego układu nerwowego, opóźnienia rozwoju kości i przedwczesnego kostnienia nasad kostnych.

Choroby tarczycy


Według endokrynologów aż jedna piąta Polaków cierpi na schorzenia tarczycy, a co gorsza, wielu o tym nie wie. Tymczasem jeśli choroba zostanie zdiagnozowana na wczesnym etapie, jest wyleczalna w 90%. Dlatego tak ważne jest uświadamianie społeczeństwa, choćby poprzez obchody Światowego Dnia Tarczycy.

Najczęstsze problemy zdrowotne związane z tarczycą to rak tarczycy oraz niedoczynność i nadczynność tarczycy polegające na nadmiarze lub niedoborze tych hormonów.

Niedoczynność i nadczynność tarczycy


Niedoczynność tarczycy, czyli kiedy tarczyca nie dostarcza wystarczającej ilości hormonu, objawia się spowolnieniem metabolizmu, przybraniem na wadze, niskim pulsem, problemami z pamięcią, zaparciami, słabą tolerancją na zimno czy wypadaniem włosów.

Przeciwieństwem tego procesu jest nadczynność tarczycy, czyli uwalnianie zbyt wielu hormonów. Od niedoczynności odróżniają ją takie objawy jak przyspieszony metabolizm, chudnięcie, wysokie tętno, biegunka, nietolerancja ciepła, trudności ze snem.

Cechy wspólne dla obu przypadłości to przede wszystkim ciągłe zmęczenie, niski popęd seksualny, stany lękowe, depresja, nieregularny okres. Jeśli więc podejrzewamy u siebie problemy z tarczycą, warto zrobić profilaktyczne badania. W tym celu wykonuje się analizę krwi, poziom hormonów T3, T4 oraz TSH.

Rak tarczycy


Rak tarczycy co roku wykrywany jest u około 3 tys. osób, głównie u młodych kobiet (od 20 do 40 lat). Czynniki mogące mieć wpływ na rozwój nowotworu to m. in. czynniki genetyczne, nadmiar lub niedobór jodu, nadmierne wydzielanie hormonu przysadki mózgowej -TSH. Objawy to najczęściej zgrubienia w przedniej części szyi, powiększenie okolicznych węzłów chłonnych, a w późniejszym etapie ból w przedniej części szyi oraz zmiana głosu.

Badaniem, które może rozpoznać zmiany nowotworowe jest USG tarczycy. Warto wykonywać je co dwa lata.

Tarczyca i choroba Hashimoto


Choroba Hashimoto, znana również jako zapalenie tarczycy Hashimoto, jest autoimmunologiczną chorobą tarczycy. W jej wyniku układ odpornościowy atakuje tarczycę, co prowadzi do stopniowego niszczenia tego narządu. Główne objawy to powiększenie tarczycy (tzw. wole), zmęczenie, przyrost masy ciała, osłabienie, bóle mięśni, problemy z koncentracją oraz zmiany na skórze i włosach. Choroba Hashimoto jest częstą przyczyną niedoczynności tarczycy i wymaga leczenia hormonalnego, którym pacjenci będą musieli być leczeni przez całe życie. Regularne monitorowanie poziomu hormonów tarczycy oraz konsultacje z lekarzem endokrynologiem są kluczowe dla kontrolowania tej choroby.

Hashimoto to nie wyrok


W medycynie zachodniej zazwyczaj choroba Hashimoto oznacza stałe leki i wiele komplikacji zdrowotnych dla osoby dotkniętej tym schorzeniem. Niemniej nie oznacza to, że jesteśmy skazani na leki chemiczne dożywotnio. Obecnie znanych jest wiele terapii medycyny alternatywnej, które pozwalają wyjść z tej choroby, zajść w ciążę i cieszyć się życiem jakby nie było się dotkniętym tym schorzeniem. Zatem jeśli to czytasz i szukasz rozwiązań w tym zakresie, to jest to możliwe. Jeśli nie znalazłaś jeszcze swojej drogi rozwiązania, to skontaktuj się poprzez formularz kontaktowy.

Występowanie Światowego Dnia Tarczycy w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Czwartek25.05.2023Światowy Dzień Tarczycy 2023
Sobota25.05.2024Światowy Dzień Tarczycy 2024
Poniedziałek25.05.2026Światowy Dzień Tarczycy 2026
Wtorek25.05.2027Światowy Dzień Tarczycy 2027
Czwartek25.05.2028Światowy Dzień Tarczycy 2028
Piątek25.05.2029Światowy Dzień Tarczycy 2029
Sobota25.05.2030Światowy Dzień Tarczycy 2030
Niedziela25.05.2031Światowy Dzień Tarczycy 2031

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 25 maja