Światowy Dzień Wróbla 2025

Do najbliższych obchodów Światowego Dnia Wróbla zostało 88 dni, czyli 2 miesiące i 29 dni.

W 2025 roku Światowy Dzień Wróbla przypada na 20 marca (czwartek).

Wróbel domowy większości z nas kojarzy się z dzieciństwem, miłymi chwilami, żyje bowiem w pobliżu ludzkich domostw od setek lat. Po raz pierwszy gatunek ten opisał Linneusz w 1758 roku. W naszym kraju jeszcze do niedawna był najpowszechniejszym ptakiem. Celem Światowego Dnia Wróbla jest podniesienie świadomości na temat tych stworzeń, przede wszystkim zwrócenie uwagi na zagrożenia dla ich populacji. Święto przypada 20 marca.

Historia Światowego Dnia Wróbla

Inicjatorem tego wydarzenia jest stowarzyszenie Nature Forever Society of India wraz z Eco-Sys Action Foundation z Francji. Akcję wspierają także inne organizacje z całego świata. Jako konkretnego „ojca” święta należy wskazać indyjskiego ekologa Mohammeda Dilawara, który jest właśnie założycielem wspomnianej organizacji. Za pomoc wróblom otrzymał nawet prestiżowe wyróżnienie „Heroes of the Environment” w 2008 roku od magazynu Time.

Historia święta sięga 2010 roku, kiedy po raz pierwszy odbyły się różnego rodzaju eventy, kampanie informacyjne czy konkursy artystyczne. Miało to zwrócić uwagę na obecność wróbli w naszym otoczeniu, która niestety jest zagrożona. A te małe ptaki są przecież jednymi z najstarszych towarzyszy ludzi. Za główny cel obrano więc wymianę doświadczeń i pomysłów związanych z ochroną populacji wróbli, a przy okazji także innych ptaków. Nie pomaga w tym ograniczenie ich swobody w środowisku miejskim, które jest dla nich naturalne. Zwykle żyją tam w koloniach liczących nawet do kilkudziesięciu osobników. Zagrożenia to nowoczesne budownictwo, które uniemożliwia zakładanie gniazd w szczelinach czy poddaszach, zmniejszenie liczby drzew, krzewów czy naturalnych trawników, skąd wróbelki pozyskują pokarm. Także zastąpienie powozów konnych samochodami i komunikacją miejską miało wpływ na populację wróbli, bowiem żywią się one również ziarnami owsa. Inne przyczyny to zwiększone stosowanie pestycydów czy promieniowanie z telefonów komórkowych.

Światowy Dzień Wróbla

W ramach Światowego Dnia Wróbla przyznawane są specjalne nagrody Sparrow Awards. Inicjatywę zapoczątkował magazyn Sustainuance, a wśród laureatów znaleźli się niedoceniani bohaterowie z różnych środowisk, którzy bezinteresownie angażują się w ochronę ptaków. Sami nie ubiegają się o uznanie, więc redakcja Sustainuance postanowiła ich w tym wyręczyć. Po zamknięciu gazety konkurs kontynuuje firma Wipro Limited, która jest światowym liderem w świadczeniu usług IT.

Głównym hasłem Światowego Dnia Wróbla jest hasło „I ♥ Sparrows”, co ma przypominać ludziom o miłości do tych ptaków. W wielu krajach organizowane są najróżniejsze wydarzenia, a na stronie organizatora można zobaczyć mapę eventową oraz pomysły na spędzenie tego dnia. Są to np. konkursy na najlepsze przebranie, fotograficzne, obserwacja wróbli i wędrówki po parkach z lornetkami, sadzenie roślin i żywopłotów, gry interaktywne czy robienie budek dla ptaków i karmników w szkołach czy miejscach pracy.

Wróbel vs Mazurek

Światowy Dzień Wróbla może przyczynić się również słusznej sprawie, jaką jest odróżnianie wróbla od mazurka. Często są one mylone, ponieważ to podobne ptaki nie tylko z wyglądu ale i nazwy (mazurek to wróbel polny). Wróbel jest jednak większy i ma szarą czapeczkę na wierzchu głowy, natomiast u mazurka jest ona brązowa. Ten drugi ptaszek ma także charakterystyczną czarną plamkę na białym policzku i to również dobry punkt zaczepienia, by odróżnić go od wróbla. Warto też zwrócić uwagę, że mazurka rzadko można spotkać w mieście, jego naturalne środowisko to pola i ogrody.