Wiosenne Święto Bankowe 2024

Obchody Wiosennego Święta Bankowego były 22 dni temu.

W 2024 roku obchody Wiosennego Święta Bankowego przypadły na 27 maja (poniedziałek).

Spring Bank Holiday, czyli Wiosenne Święto Bankowe, to jedno z tzw. świąt bankowych obowiązujących w Wielkiej Brytanii. Jego nazwa (znane jest też jako May Bank Holiday) nawiązuje do tego, że w tym dniu banki są nieczynne, a większość firm i instytucji jest zamkniętych. Dla większości Brytyjczyków jest to dzień wolny od pracy, wyjątek stanowią służby użyteczności publicznej i służby mundurowe. Strażacy, ratownicy medyczni czy policjanci w ramach rekompensaty mogą jednak liczyć na wyższe wynagrodzenie.

Spring Bank Holiday dawniej obchodzone było w poniedziałek po Zielonych Świątkach, ale zgodnie z ustawą Banking and Financial Dealings Act z 1971 roku, która reguluje święta państwowe w Wielkiej Brytanii, zostało przełożone na ostatni poniedziałek maja. Jeden z zapisów tej ustawy pozwala na odroczenie niektórych płatności do kolejnego dnia roboczego po zakończeniu Spring Bank Holiday.

Brytyjczycy korzystają z wolnego dnia na różny sposób. Jedni wybierają się na wycieczki w plener, niektórzy odwiedzają rodzinę i przyjaciół. Jeszcze inni zostają w domu, wykorzystując wolny czas na prace w ogrodzie czy drobne naprawy. Spora grupa korzysta z uciech nocnego życia, traktując długi weekend jako okazję do zabawy, bowiem w klubach muzycznych grają najpopularniejsi DJ-e. Coś dla siebie znajdą też miłośnicy literatury - we Walii organizowany jest festiwal literacki Hay-on-Wye. To wydarzenie znane na całym świecie, a swego czasu zachwycał się nim nawet Bill Clinton.

W całym kraju odbywa się także wiele innych festiwali ulicznych i festynów. W Endon w Staffordshire z okazji Spring Bank Holiday wybiera się najlepiej ubraną dziewczynę (konkurs nosi nazwę Well Dressing Queen). Mężczyźni biorą za to udział w zawodach zwanych „Tossing the Sheaf" - wygrywa ten, kto najwyżej podrzuci belę słomy.

Jednym z symboli Spring Bank Holiday jest Cheese's Rolling Hill w Brockworth, w hrabstwie Gloucestershire. Na tamtejszym Wzgórzu Coopera zawodnicy ścigają duży plaster sera. Pierwsze pisemne dowody odnośnie tego zwyczaju pochodzą z 1826 roku. Z listu adresowanego do rycerza miejskiego w Gloucester wynika jednak, że tradycję zapoczątkowali starożytni Rzymianie lub Brytyjczycy. Pierwotnie w wyścigu udział brali lokalni mieszkańcy, ale z czasem zawody zyskały rozgłos na całym świecie. Pierwsza osoba, która przekroczy linię mety tej nietypowej rywalizacji wygrywa podwójny ser Gloucester o wadze około 3,5 kg. Wyścig, choć ma dość humorystyczny charakter, to jest jednak bardzo niebezpieczny. Ze względu na stromość i nierówną powierzchnię Wzgórza Coopera, każdego roku dochodzi do wielu urazów.

Występowanie Wiosennego Święta Bankowego w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Poniedziałek26.05.2025Wiosenne Święto Bankowe 2025
Poniedziałek25.05.2026Wiosenne Święto Bankowe 2026
Poniedziałek31.05.2027Wiosenne Święto Bankowe 2027
Poniedziałek29.05.2028Wiosenne Święto Bankowe 2028
Poniedziałek28.05.2029Wiosenne Święto Bankowe 2029
Poniedziałek27.05.2030Wiosenne Święto Bankowe 2030
Poniedziałek26.05.2031Wiosenne Święto Bankowe 2031
Poniedziałek31.05.2032Wiosenne Święto Bankowe 2032

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 27 maja