Międzynarodowy Dzień Szczęścia 2025

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Szczęścia zostało 276 dni, czyli 9 miesięcy i 3 dni.

W 2025 roku Międzynarodowy Dzień Szczęścia przypada na 20 marca (czwartek).

Czym jest szczęście? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, próbowali na nie odpowiedzieć najwybitniejsi filozofowie, artyści czy naukowcy. Większość z nas jednak nieustannie dąży do osiągnięcia tego stanu ducha, czy też pomyślnego losu. Pewne jest natomiast to, że w kalendarzu świąt nietypowych pod datą 20 marca widnieje Międzynarodowy Dzień Szczęścia (ang. International Day of Happiness). Jak powstał ten teoretycznie najszczęśliwszy dzień w roku?


Historia Międzynarodowego Dnia Szczęścia

Inicjatywa dnia szczęścia wywodzi się z Bhutanu, którego obywateli uważa się za najszczęśliwszych ludzi na świecie. Ten kraj jako pierwszy zaczął wykorzystywać (od 1972 roku) wskaźnik szczęścia narodowego, służący do oceny jakości życia. Prawie 40 lat później Jayme Illien przedstawił wyższym urzędnikom Organizacji Narodów Zjednoczonych swój pomysł i koncepcję na stworzenie Międzynarodowego Dnia Szczęścia. Warto kilka słów poświęcić inicjatorowi całej idei, bowiem to postać nietuzinkowa. Jako dziecko został porzucony na ulicy w rodzinnej Kalkucie, następnie trafił do sierocińca. Na szczęście dla niego, został adoptowany przez pewną Amerykankę. Od tego czasu Jayme podróżował do sierocińców na całym świecie, bezinteresownie pracując z sierotami, czy uchodźcami. Nie przeszkodziło mu to osiągać sukcesów również w pracy zawodowej.

Międzynarodowy Dzień Szczęścia ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 roku. Jego termin wyznaczono na dzień 20 marca. Jako uzasadnienie podano, że dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka, stąd obchody święta powinny być ukierunkowane na osiągnięcie lepszego, bardziej kompleksowego, sprawiedliwego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego. W ten sposób można walczyć z ubóstwem, zapewnić godne warunki życia wszystkim narodom. ONZ udowodniło, że dla organizacji nie są to tylko puste slogany, bowiem w 2015 roku wprowadziło 17 celów zrównoważonego rozwoju, które mają na celu zmniejszenie ubóstwa, nierówności i ochronę naszej planety, czyli kluczowych aspektów prowadzących do dobrobytu i szczęścia.

Pierwszy Międzynarodowy Dzień Szczęścia obchodzono w 2013 roku, zaangażowały się w niego naprawdę znane „nazwiska”, m. in. Ndaba Mandela, wnuk Nelsona Mandeli, Chelsea Clinton, córka Billa Clintona oraz jego żona Hillary Clinton. Wszyscy oni wzięli udział w konferencji TedXTeen w Nowym Jorku popierającą tę ideę. Druga edycja była naprawdę dużym wydarzeniem, bowiem promował ją słynny muzyk i producent Pharrell Williams. Jego hit „Happy” nucili ludzie z każdego kraju, co więcej, nagrywali sami swoje teledyski. W akcje angażowały się całe społeczności, dzięki czemu powstał pierwszy na świecie 24-godzinny teledysk. Rok później Pharrell Williams także wziął udział w wydarzeniu, m. in. przemawiając podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Obchody Międzynarodowego Dnia Szczęścia

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Szczęścia odbywają się nie tylko konferencje czy debaty, ale organizatorzy starają się zaangażować w nie zwyczajnych ludzi. Np. by udostępniali zdjęcia rzeczy, osób czy też zwierząt, które sprawiają że są szczęśliwi. Inna kampania promowała lokalnych bohaterów - sąsiadów, znajomych, dzięki którym pojawia się uśmiech na ustach. Ważnym aspektem zadowolenia z życia są relacje międzyludzkie, dlatego też jedna z edycji nawoływała do nawiązywania nowych znajomości, zwłaszcza z tymi, którzy czują się odizolowani, samotni. Każdy może przyłączyć się do obchodów tego święta, wystarczy zrobić coś dla innej osoby lub zwyczajnie dla siebie.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Szczęścia w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek20.03.2026Międzynarodowy Dzień Szczęścia 2026
Sobota20.03.2027Międzynarodowy Dzień Szczęścia 2027
Poniedziałek20.03.2028Międzynarodowy Dzień Szczęścia 2028
Wtorek20.03.2029Międzynarodowy Dzień Szczęścia 2029
Środa20.03.2030Międzynarodowy Dzień Szczęścia 2030
Czwartek20.03.2031Międzynarodowy Dzień Szczęścia 2031
Sobota20.03.2032Międzynarodowy Dzień Szczęścia 2032
Niedziela20.03.2033Międzynarodowy Dzień Szczęścia 2033

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 marca