Dzień Ręcznika 2024

Obchody Dnia Ręcznika były 24 dni temu.

W 2024 roku obchody Dnia Ręcznika przypadły na 25 maja (sobota).

Dzień Ręcznika stanowi nieformalne święto ustanowione przez fanów twórczości Douglasa Adamsa. Pierwsze obchody odbyły się w ostatni piątek maja 2001 roku, w dwa tygodnie po śmierci pisarza. Od tego czasu obchody Dnia organizowane są na całym świecie.

W dniu święta przez cały czas fani noszą ze sobą ulubione ręczniki. A dlaczego ręcznik? Jest on motywem popularnego cyklu powieści Adamsa „Autostopem przez Galaktykę”. Symbolem Święta jest ręcznik z napisem: „Don’t Panic!” oraz z liczbą 42. Oba elementy nawiązują do twórczości pisarza. Przewodnik „Autostopem przez Galaktykę” tak opisywał znaczenie ręcznika: „Ręcznik, mówi, to najbardziej nieprawdopodobnie użyteczna rzecz, jaką może posiadać międzyplanetarny autostopowicz. Częściowo dlatego, że ma olbrzymie zastosowanie praktyczne. Można owinąć się nim dla ochrony przed chłodem, przemierzając zimne księżyce Jaglana Beta; można położyć się na nim na roziskrzonych, marmurowych piaskach plaż Santraginusa V, wdychając odurzające morskie powietrze; można przykryć się nim, śpiąc pod czerwonymi gwiazdami na pustynnym świecie Kakrafoonu… Co więcej, ręcznik ma ogromne znaczenie psychologiczne. Tak się składa, że jeżeli jakiś strag („strag" — nie-autostopowicz) stwierdzi, że autostopowicz ma przy sobie ręcznik, automatycznie dochodzi do wniosku, że posiada on także szczotkę do zębów, ręczniczek do twarzy, mydło, puszkę sucharów, termos, kompas, mapy, kłębek sznurka, spray przeciw komarom, płaszcz przeciwdeszczowy, skafander próżniowy i tak dalej”.

Przewodnik „Autostopem przez Galaktykę” powstał w 1978 roku, początkowo jako serial radiowy (premiera była właśnie 25 maja), zaś rok później ukazał się w formie drukowanej. Cykl Przewodnika składa się z trylogii w pięciu częściach. Pisarz był wielkim fanem literatury, nauki i technologii. W swoich książkach ciekawie poruszał tematy związane z rozwojem nauki, ewolucji oraz technologii. Douglas Adams był wielkim pisarzem, który w niepowtarzalny sposób poruszał poważne zagadnienia. W tym Dniu fani na całym świecie poprzez noszenie ręcznika składają hołd pisarzowi.