Dzień Ziemi 2025

Do najbliższych obchodów Dnia Ziemi zostało 88 dni, czyli 2 miesiące i 29 dni.

W 2025 roku Dzień Ziemi przypada na 20 marca (czwartek).

Dzień Ziemi corocznie obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej. Święto obchodzone jest od lat siedemdziesiątych, zaś od 1990 roku również w Polsce. Od tego czasu w tym dniu organizowane są wydarzenia promujące postawy ekologiczne. W 2000 roku głównym tematem obchodów były zmiany klimatyczne oraz wykorzystywanie źródeł energii odnawialnej w światowej gospodarce.

W październiku 1969 r., Na Krajowej Konferencji UNESCO w San Francisco, działacz pokojowy John McConnell zaproponował globalne święto, aby uczcić życie i piękno Ziemi. Wraz z celebracją życia na Ziemi, zamierzał, aby Dzień Ziemi zwrócił uwagę ziemian na potrzebę zachowania i odnowienia zagrożonej równowagi ekologicznej, od której zależy całe życie na Ziemi. Propozycja zyskała silne poparcie, po której nastąpiła Proklamacja Dnia Ziemi w San Francisco i pierwsze obchody Dnia Ziemi 21 marca 1970 r. W czerwcu 1970 r. McConnell stworzył Proklamację Dnia Ziemi dla światowego użytku i świadomości. Proklamacja Dnia Ziemi głosiła zasady i obowiązki, które podpisujący zobowiązali się troszczyć o Ziemię. Dokument został podpisany przez 36 światowych przywódców, w tym Sekretarza Generalnego ONZ U Thanta, Margaret Mead, Johna Gardnera i innych. Ostatni podpis Michaiła Gorbaczowa został dodany w 2000 r.

Różne daty obchodów a inne święta
22 kwietnia 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ proklamowało 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. 22 kwietnia jest także popularną datą obchodów Dnia Ziemi w Stanach Zjednoczonych. Data ta została wypromowana przez inne organizacje i fundacje proekologiczne. W Polsce 22 kwietnia jest zazwyczaj obchodzony jako Światowy Dzień ZIemi.