Historia pieczątek sięga czasów przed naszą erą. Według naukowców pierwszymi stemplami były muszle, które odciskane w glinie zostawiały ciekawe ślady. Przez kolejne epoki ludzkości zmieniał się kształt oraz przeznaczenie stempli. Pieczątki były używane już w IV wieku p.n.e. W 1872 roku major Clark podczas pobytu w ruinach Harappy (Indie) odnalazł pieczęć, na której znajdował się napis zbliżony do sanskrytu (starożytny język literacki Hindusów). W czasach starożytnych, zwłaszcza na terenach rzymskich, powszechne było używanie pieczątek.W Polsce najstarszą zachowaną pieczęcią jest pieczęć Władysława Hermana z XI/XII wieku. Najstarsze pieczątki w Bułgarii pochodzą z IX wieku, zaś w Rusi z X wieku. W ciągu kolejnych wieków, pieczątki odzwierciedlały etap rozwoju danej cywilizacji.
Współcześnie pieczątka wciąż pełni ważą funkcję w różnych dziedzinach gospodarski państwa. Prawie każda firma posiada swoją pieczątkę, która stanowi dodatkowe potwierdzenie najróżniejszych dokumentów. W niektórych krajach pieczątki są bardzo popularne (na przykład w Japonii) i traktowane jako osobista godność. Często stemple pocztowe są chętnie zbierane przez kolekcjonerów, zwłaszcza filatelistów. Każdy rodzaj dawnego stempla związany jest z okresem historycznym oraz ważnymi wydarzeniami. Miłośnicy pamiątek pocztowych kolekcjonują ostemplowane kartki pocztowe, koperty lub same pieczątki. Stemple dostarczają wiele informacji o rodzajach dokumentów i ich znaczeniu.
Badaniem pieczątek zajmuje się nauka zwaną sfragistyką, lub niekiedy sygillografią. Istnieje także sfragistyka kryminalistyczna, która zajmuje się badaniem pieczęci w ujęciu kryminalistycznym, jako przedmiot lub środek przestępstwa. W początkowym okresie rozwoju tych nauk, badania nad pieczęciami traktowano jako część dyplomatyki oraz wykorzystywano je w praktyce sądowej oraz kancelaryjnej. Dopiero od XVII wieku rozpoczął się odrębny proces rozwoju nauki o pieczęciach.
Zgoda na wykorzystanie Twoich danych osobowych w celach
Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu
Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
Twoje dane osobowe będą przetwarzane, a informacje z Twojego urządzenia (pliki cookie, unikalne identyfikatory itp.) mogą być wyświetlane i zapisywane przez zewnętrznych dostawców lub im udostępniane. Mogą też być wykorzystywane przez tę witrynę. Niektórzy dostawcy mogą przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie uzasadnionego interesu. Możesz się na to nie zgodzić, zmieniając opcje poniżej. Link umożliwiający wycofanie zgody znajdziesz u dołu tej strony