Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa 2023

Do najbliższych obchodów Międzynarodowego Dnia Bez Mięsa zostało 45 dni, czyli 1 miesiąc i 17 dni.

W 2023 roku Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa przypada na 20 marca (poniedziałek).

Dzień bez Mięsa (ang. Meatout Day lub International Day Without Meat) został zainicjowany w 1985 roku w Ameryce Północnej przez aktywistów z organizacji na rzecz przestrzegania praw zwierząt. Działacze dążyli do upowszechnienia wiedzy dotyczącej zalet prawidłowej diety wegetariańskiej oraz do promowania nauki zdrowego odżywiania się. Coroczne święto obchodzone jest w 50 stanach USA, zaś idea Dnia bez Mięsa staje się coraz popularniejsza na pozostałych kontynentach.

Z okazji święta organizowane są demonstracje, pokazy przyrządzania wegetariańskich dań, festiwale oraz spotkania informacyjne. Podczas lokalnych wydarzeń aktywiści rozprowadzają wegańskie próbki żywności, fachową literaturę czy zachęcają właścicieli restauracji do wprowadzenia wegańskiego menu.

Data obchodów przypadająca na 20 marca jest związana z nadejściem wiosny oraz pojawieniem się świeżych warzyw oraz owoców. Zwolennicy Dnia bez Mięsa podkreślają zalety diety wegetariańskiej, która korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Zielona dieta nie tylko zmniejsza ryzyko raka i chorób układu krążenia, ale także poprawia samopoczucie, zwiększa energię i zmniejsza ryzyko zatruć pokarmowych wywołanych przez różne drobnoustroje. A przede wszystkim dieta bezmięsna pomaga w ratowaniu życia zwierząt i przyczynia się do zmniejszenia ich cierpienia. Wegetarianie również zachęcają do obchodzenia Poniedziałków bez Mięsa, które są okazją do przejścia na zieloną dietę.

Czym można zastąpić mięso? Wiele roślin zawiera białko niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Mięso nie jest jedynym źródłem tego składnika odżywczego, ale to rośliny strączkowe, grzyby, soja, orzechy, ziarna zbóż i sezam są doskonalą alternatywą dla codziennych porcji mięsa. Zwłaszcza soja, która zawiera prawie taki sam zestaw aminokwasów co mięso. W soi również znajdują się sole mineralne, potas, żelazo, magnez, fosfor, wapń oraz witaminy grupy B. Co ciekawe, wystarczy jedynie 50 g soi, aby w pełni zastąpić 150 gram mięsa, stanowiące dwudniową dawkę zalecaną dorosłym osobom. Soja także w przeciwieństwie do produktów zwierzęcych, posiada małą ilość puryn przetwarzanych na kwas moczowy, którego nadmiar może spowodować różne choroby, na przykład anemię lub kamicę.

Występowanie Międzynarodowego Dnia Bez Mięsa w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Sobota20.03.2021Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa 2021
Niedziela20.03.2022Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa 2022
Środa20.03.2024Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa 2024
Czwartek20.03.2025Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa 2025
Piątek20.03.2026Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa 2026
Sobota20.03.2027Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa 2027
Poniedziałek20.03.2028Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa 2028
Wtorek20.03.2029Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa 2029

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody na świecie tego samego dnia

Kalendarz Prawosławny ☦ - Wielki Post

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 marca