Obchody Międzynarodowego Dnia Nowruz były 23 dni temu.
W 2025 roku obchody Międzynarodowego Dnia Nowruz przypadły na 20 marca (czwartek).
Międzynarodowy Dzień Nowruz należy do tradycyjnych irańskich świąt nowego roku i obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej. Od 2010 roku święto ma zasięg międzynarodowy.
Słowo „Nowruz” w języku perskim oznacza Nowy Dzień. Międzynarodowy Dzień Nowruz należy do najważniejszych świąt w roku dla wyznawców Zaratusztrianizmu. Obchody symbolizują odrodzenie przyrody i początek wiosny. W czasach Achemenidów, Dzień Nowruz związany był ze złożeniem hołdu królowi perskiemu, przez delegację wszystkich ludów wchodzących w skład Imperium perskiego. Oprócz Iranu, święto uznawane jest także przez Turków Republiki Tureckiej, Kurdów, Azerbejdżańców, Afgańczyków, Albańczyków, Gruzinów, Tadżyków, Turkmenów, Kazachów, Ujgurów, Uzbeków, Kirgizów, Karakałpaków i innych.
Obchody święta związane są z procesem oczyszczania ciała i duszy. Przed Dniem Nowruz, wyznawcy sprzątają, naprawiają oraz doprowadzają domostwo do całkowitego porządku. Według zasady, każdy w tym dniu musi mieć nową odzież i zostać oczyszczonym pod względem psychicznym i fizycznym. Najważniejszą wartością święta jest współczucie oraz wybaczenie wyrządzonych krzywd. W tym dniu, następuje oczyszczenie w postaci kiełkowania „siamiani”, inaczej rzeżuchy, symbolizującej płodność oraz rozwój duchowy. Proces kiełkowania rośliny jest także sposobem przewidywania tegorocznych zbiorów. Co ciekawe, w miesiącu poprzedzającym święto, każdy z kolejnych czterech tygodni (a dokładnie środa) poświęcony jest jednemu z elementów świata: „su czerszenbiasi” (środa wody), „od czerszenbiasi” (środa ognia), „torpag czerszenbiasi” (środa ziemi), „achyr czerszenbiasi” (ostatnia środa). Według legendy, w pierwszą środę odnawiała się woda, w drugą – oczyszczał się ogień, w trzecią – ziemia, a w czwartą środę – wiatr otwierał pąki drzew i następowało przyjście wiosny. Ostatni dzień Starego Roku (20 marca), wyznacza oficjalne dni wolne od pracy (od 20 do 26 marca). W 2009 roku święto zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwo UNESCO, a w 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Dzień Nowruz świętem międzynarodowym.