Tradycją, o której żadna para nie może zapomnieć, jest pocałunek pod drzewem – koniecznie pod wiśnią, jabłonią lub brzozą. Z okazji Dnia Maja organizowane są festyny ludowe. To także czas powitania wiosny – wraz z zielenią rodzą się nowe uczucia i odżywają stare.
Wielu Czechów uważa, że święto zakochanych 14 lutego obchodzone jest na siłę, pod wpływem kultury zachodu. Dlatego Dzień Maja ma dla nich większe znaczenie i celebrują go o wiele chętniej. Dla innych z kolei wygodniej jest świętować razem z resztą świata. Czeskie Walentynki przypadają w ten sam dzień, co Święto Pracy – a przecież lepiej skupić się tego dnia wyłącznie na swojej drugiej połówce.
Dlaczego První máj?
Nazwa święta zakochanych odnosi się do utworu czeskiego poety romantycznego. Karel Hynek Mácha w 1936 roku stworzył dzieło pod tytułem Máj. Zaczyna się słowami:
„Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas”,
to znaczy:
„Był późny wieczór – pierwszy maja – wieczorny maj – to był czas miłości”.
Poemat opowiada historię zranionego miłością przestępcy, który mści się na ukochanej kobiecie. Mimo kunsztu literackiego utwór został skrytykowany. Treści i myśli, które zawarł w nim Mácha, nie wpisywały się w idee dominujące w ówczesnej czeskiej kulturze. Dla społeczeństwa najważniejsze były odradzające się państwo oraz kształtująca się dopiero świadomość narodowa i językowa. Sprzeczności, burzliwe uczucia, kryzys wartości, motywy miłości i śmierci nie pasowały do aktualnego sposobu myślenia.
Ciekawostka Choć w nazwie święta wybrzmiewa nazwa miesiąca, Czesi na maj mówią... květen. Wyraz máj ma to samo znaczenie, jednak jest nacechowany książkowo i ekspresywnie – jak w poemacie czeskiego artysty romantyzmu.
Występowanie Czeskiego Święta Zakochanych w innych latach