Dzień Underdoga 2024

Do najbliższych obchodów Dnia Underdoga zostało 181 dni, czyli 5 miesięcy i 28 dni.

W 2024 roku Dzień Underdoga przypada na 20 grudnia (piątek).

Underdog to termin, który określa człowieka niedocenianego, z góry skazanego na porażkę, mimo wcale nie małych umiejętności. Zazwyczaj odnosi się do sportu, ale nie tylko. W języku polskim powiedzielibyśmy, że to potencjalnie przegrany. W 3 piątek grudnia obchodzimy święto tych niedocenianych ludzi.

Underdog – od zera do bohatera

Terminu underdog używano już w XIX wieku. Odnosił się on dosłownie do najsłabszego psa w gonitwie. Pojęcie stosowano także wśród stoczniowców. Podczas budowania statków underdog stał w ciemnym dole i z tej pozycji przecinał deski, a jego partner z góry. Pierwszy był więc brudny i pokryty trocinami, drugi otrzymywał splendory za dobrze wykonaną pracę. Dziś słowo to najczęściej używane jest w kontekście zawodów sportowych. Najlepiej opisuje to poniższy przykład:

1 czerwca 2019 roku, Nowy Jork, hala Madison Square Garden. W walce o mistrzostwo świata w boskie wagi ciężkiej mierzą się Anthony Joshua i Andy Ruiz Jr. Nawet osoby nie interesujące się boksem, na podstawie tylko samego wyglądu zawodników, z pewnością za faworyta uznaliby Anglika, ówczesnego mistrza federacji WBA, IBF, WBO oraz IBO. Atletycznie zbudowany Joshua (198 cm wzrostu) kontra mały grubasek (188 cm), jak sam siebie określał Meksykanin. Bukmacherzy byli zresztą jednomyślni – za jednego dolara postawionego na Ruiza płacili aż 33 dolary. Początek walki tylko potwierdził przypuszczenia – „The Destroyer” leżał na deskach już w trzeciej rundzie. Przetrwał jednak i wtedy stało się coś, co przeszło do historii sportu. Meksykanin znokautował Joshuę, został championem (jako pierwszy z tego kraju) i zszokował cały świat. W tym momencie Ruiz najlepiej zdefiniował swoim przykładem kim jest underdog.

Underdog odnosi się jednak nie tylko do sportu, może to być równie dobrze biznes, nauka, sztuka. Choćby Jane Rowling, autorka Harry Pottera. Zanim napisała słynną sagę, była samotną matką, pobierała zasiłek, w dodatku cierpiała na depresję. Dziś jej bohatera zna każde dziecko i dorosły na świecie. Takie przykłady można mnożyć, w Biblii underdogiem był Dawid przed walką z Goliatem, w kinie m. in. Rocky, Karate Kid czy Forrest Gump.

Obchody Underdog Day

Underdog Day, czyli w wolnym tłumaczeniu Dzień Potencjalnie Przegranego, przypada w 3 piątek grudnia. Po raz pierwszy obchodzono je w 1976 roku. Święto wymyślił Peter Moeller, a jego celem było uczczenie niedocenianych bohaterów ze świata filmu, sportu i najbliższego otoczenia.

Jak obchodzić to wydarzenie? Niekoniecznie musi ono polegać na kibicowaniu słabszym zawodnikom czy drużynom w zawodach sportowych. Jeśli czujemy się niedowartościowani przez innych, słabsi, jest to najlepszy dzień by rozpocząć lub zwiększyć treningi. Większość osób takie decyzje podejmuje dopiero po Nowym Roku, czemu ich nie wyprzedzić? Warto przy okazji kupić książkę motywacyjną albo biografię wybitnego sportowca. Ci najwięksi często zaczynali tak samo – nikt w nich nie wierzył, a oni ciężką pracą udowodnili swoją siłę. Dobrym przykładem jest choćby Robert Lewandowski, który został odrzucony przez Legię. Dziś jest jednym z najlepszych piłkarzy na świecie. To właśnie porażki i wyciągane z nich wnioski budują sukces i człowieka ze stali.

Inny sposób na obchodzenie Dnia Underdoga, to wspieranie znajomych, krewnych. W naszym otoczeniu, w szkole, pracy, na pewno jest ktoś, kto niezasłużenie ma opinię słabeusza lub jest niedoceniony. Warto pomóc tej osobie, nawet dobre słowo może dodać wiary we własne umiejętności. Jest jeszcze inna droga – wizyta w schronisku. Bezbronne, skazane na litość zwierzaki z pewnością ucieszą się, jeśli się nimi zaopiekujemy. Ich wdzięczność będzie najlepszą nagrodą.

Występowanie Dnia Underdoga w innych latach

DzieńDataNazwa święta
Piątek16.12.2022Dzień Underdoga 2022
Piątek15.12.2023Dzień Underdoga 2023
Piątek19.12.2025Dzień Underdoga 2025
Piątek18.12.2026Dzień Underdoga 2026
Piątek17.12.2027Dzień Underdoga 2027
Piątek15.12.2028Dzień Underdoga 2028
Piątek21.12.2029Dzień Underdoga 2029
Piątek20.12.2030Dzień Underdoga 2030

Inne święta i obchody tego samego dnia w Polsce 🇵🇱 (w tym międzynarodowe)

Święta i obchody w kolejnych dniach po 20 grudnia